Veda

Sonda NASA Voyager 2 dostáva prvé príkazy od marca, posiela späť ahoj

Sonda Voyager 2 je vzdialená asi 11,6 miliárd míľ od domova, stále však svoju prácu vykonáva obdivuhodne.

NASA / JPL-Caltech

The Sonda Voyager 2, jedna z najviac cestovaných kozmických lodí NASA, nebola posledných osem mesiacov schopná komunikovať so Zemou. Voyager 2 sa túlal sám na okraji medzihviezdneho vesmíru, zhromažďoval údaje asi 11,6 miliárd míľ od Zeme a posielal ich späť k nám.

Ale nepodarilo sa nám zdvihnúť telefón a zavolať späť.

Jediná rádiová anténa, ktorá dokáže komunikovať so sondou, Deep Space Station 43 (DSS43) v Austrálii, bola offline, zatiaľ čo NASA dokončuje sériu upgradov hardvéru. Niektoré vysielače na DSS43 neboli vymenené viac ako 47 rokov, podľa NASA. Na vyskúšanie nového hardvéru parabola 29. októbra pingla na Voyager 2 niekoľkými príkazmi. Bolo to prvýkrát od polovice marca, čo bol do kozmickej lode vyslaný signál.

A pretože sonda je tak ďaleko, komunikačný tím musel na odpoveď čakať viac ako 34 hodín.

Samozrejme, Voyager 2 bez problémov prijal príkazy a poslal späť „ahoj“.

Našťastie sa zdá, že Voyager 2 zostáva blažene vedomý všetkého hrozné veci ktoré sa na Zemi vyskytli od marca.

Sieť NASA Deep Space Network umožňuje vedcom viazaným na Zem komunikovať s kozmickými loďami a rovermi v celej slnečnej sústave. Sieť sa skladá z troch obrovských ďalekohľadov nachádzajúcich sa v USA, Španielsku a Austrálii.

Americké a španielske ďalekohľady však nie sú schopné komunikovať s Voyagerom 2 kvôli jeho trajektórii. Keď sonda prešla okolo Tritona, Neptúnovho mesiaca, bola vystrelená z roviny slnečnej sústavy. Ak myslíte na slnečnú sústavu ako na dosku, sonda je ako hrach, ktorý sa kotúľal okolo zemiakov a bokom a začal cestovať k podlahe. Z tejto polohy nemôžu ďalekohľady na severnej pologuli vysielať signál – ale DSS43 áno.

Vďaka vesmírnemu volaniu si môžu inžinieri a vedci byť istí, že upgrady hardvéru nezkazili našu schopnosť komunikovať sondami do hlbokého vesmíru.

„Táto testovacia komunikácia s Voyagerom 2 nám určite hovorí, že veci sú na dobrej ceste k práci, ktorú robíme,“ uviedol Brad Arnold, projektový manažér Deep Space Network v laboratóriu Jet Propulsion Lab spoločnosti NASA. Ukončenie aktualizácií je naplánované na rok 2021.

Aj keď je sonda teraz stará 43 rokov, stále len jazdí. Pred rokom Voyager 2 vedci zverejnili nové údaje zhromaždené sondou pri jej prechode do medzihviezdneho priestoru. Začiatkom tohto roka, predtým ako bol DSS43 uvedený do režimu offline, Voyager 2 utrpel závadu, ktorá odstavila jeho vedecké prístroje ale bolo rýchlo späť online a pripravené pokračovať v experimentoch.

READ  Do konca roku 2006 sa v modeli koronavírusu predpokladá viac ako 317 000 úmrtí v USA na Covid-19

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close