Veda

Sopečná erupcia na Tonge môže dočasne zohriať Zem

New York – Keď a Sopka vybuchla pod morom na Tonge V januári bola jeho vodná erupcia obrovská a nezvyčajná – a vedci sa stále snažia pochopiť jej účinky.

Sopka, ktorá sa označuje ako Hungama Tonga-Hunga Haapaia. Milióny ton vodnej pary vystrelili vysoko do atmosféry štúdia zverejnená vo štvrtok In Journal Science.

Výskumníci odhadujú, že erupcia zvýšila množstvo vody v stratosfére – druhej vrstve atmosféry, nad hranicou, kde ľudia žijú a dýchajú – asi o 5 percent.

Teraz sa vedci snažia zistiť, ako by všetka tá voda mohla ovplyvňovať atmosféru a či by mohla v najbližších rokoch zohriať povrch Zeme.

„Bola to jednorazová udalosť,“ povedal vedúci autor Holger Vommel, vedec z Národného centra pre výskum atmosféry v Colorade.

Veľké výbuchy zvyčajne ochladzujú planétu. Väčšina sopiek vysiela veľké množstvo síry, ktorá blokuje slnečné lúče, vysvetlil Matthew Twohey, klimatický výskumník na univerzite v Saskatchewane, ktorý sa na štúdii nezúčastnil.

Tonganská erupcia bola veľmi rýchla: erupcia začala pod morom, takže zostrelila oblak s oveľa väčším množstvom vody ako zvyčajne. A keďže vodná para pôsobí ako skleníkový plyn, ktorý zachytáva teplo, erupcia pravdepodobne skôr zvýši teploty, než ich zníži, povedal Tohe.

Nie je jasné, aké veľké otepľovanie môže byť v zásobe.

Karen Rosenloffová, klimatická vedkyňa z Národného úradu pre oceán a atmosféru, ktorá sa na štúdii nezúčastnila, uviedla, že očakáva, že účinky budú minimálne a dočasné.

„Toto zvýšenie by mohlo zakrátko zahriať povrch o malé množstvo,“ uviedol Rosenlof v e-maile.

Tohe povedal, že vodná para zostane niekoľko rokov okolo hornej atmosféry a dostane sa do spodnej atmosféry. Medzitým by prebytočná voda mohla tiež urýchliť stratu ozónu v atmosfére, povedal Rosenlof.

Pre vedcov je však ťažké povedať to s istotou, pretože takýto výbuch ešte nevideli.

READ  Laboratórne experimenty s vysokým rozlíšením ukazujú, ako bunky „jedia“ – riešia 40-ročný problém v bunkovej biológii

Stratosféra sa rozprestiera od približne 7,5 míľ do 31 míľ nad Zemou a je vo všeobecnosti veľmi suchá, vysvetlil Vommel.

Vommelov tím odhadol oblak sopky pomocou siete prístrojov zavesených na meteorologických balónoch. Tieto nástroje zvyčajne nedokážu zmerať ani hladinu vody v stratosfére, pretože objem je taký malý, povedal Vommel.

Ďalšia výskumná skupina sledovala výbuch pomocou prístroja na palube satelitu NASA. In ich štúdiáchZverejnené začiatkom tohto leta, odhadli, že erupcia bude ešte väčšia, s približne 150 miliónmi metrických ton vodnej pary v stratosfére – viac ako trikrát viac, ako uvádza Vommelova štúdia.

Vommel uznal, že satelitné zobrazovanie mohlo vidieť časti oblaku, ktoré balónový prístroj nedokázal zachytiť, čo nadhodnotilo jeho odhad.

Ako povedal, tonganský výbuch bol na rozdiel od všetkého, čo sme videli v nedávnej históriiA následné štúdium môže priniesť nové poznatky o našom prostredí.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close