Veda

Sopka Tonga poslala tony vody do stratosféry, mohla zohriať Zem: NPR

Vedci tvrdia, že keď 15. januára vybuchla sopka Hunga Tonga-Hunga Hapai, poslala do stratosféry vodu zodpovedajúcu viac ako 58 000 olympijským bazénom.

Geologické služby Tonga


skryť titulok

prepnúť titulok

Geologické služby Tonga

Vedci tvrdia, že keď 15. januára vybuchla sopka Hunga Tonga-Hunga Hapai, poslala do stratosféry vodu zodpovedajúcu viac ako 58 000 olympijským bazénom.

Geologické služby Tonga

Násilná erupcia tongskej sopky Hunga Tonga-Hunga Hapai priamo vstrekla do stratosféry bezprecedentné množstvo vody – a para tam zostala roky, čo by potenciálne ovplyvnilo klimatické vzorce Zeme, hovoria vedci z NASA.

Obrovské množstvo vodnej pary predstavuje asi 10 % normálneho množstva pary nachádzajúcej sa v stratosfére, čo zodpovedá viac ako 58 000 olympijským bazénom.

„Nikdy sme nič také nevideli,“ povedal Louis Milne, atmosférický vedec, ktorý pracuje v NASA. laboratórium prúdových pohonov, Milne viedol štúdium sopečnej vody vyslanej do neba; Výskum tímu bol publikovaný v r Geophysical Research Papers,

Sopka vysiela pary a plyny do rekordných výšok

Erupcia z 15. januára pochádzala zo sopky, ktorá je široká viac ako 12 míľ, s kalderou sediacou asi 500 stôp pod hladinou mora. Deň predtým tonžskí úradníci informovaný o Sopka bola v neustálej erupcii, ktorá na oblohu vysielala 3 míle široký oblak pary a popola. Potom prišiel veľký tresk, ktorý poslal do atmosféry popol, plyny a pary do výšky 35 míľ – rekord v satelitnej ére.

Bezpilotné lietadlá a ďalšie videá z toho dňa ukazujú dramatický rozsah erupcie, keď sopka vypustila na oblohu neuveriteľne široký oblak. Intenzívna explózia vyslala tlakovú vlnu okolo Zeme a vytvorila vlnu zvuku, ktorú bolo počuť až na Aljaške.

Veľké množstvo vody pravdepodobne zvýši teplotu

Prvé veľké sopečné erupcie ovplyvnili klímu, ale zvyčajne ochladzujú teploty, pretože do stratosféry posielajú aerosóly rozptyľujúce svetlo. Tieto aerosóly fungujú ako obrovská vrstva opaľovacieho krému. Ale keďže vodná para zachytáva teplo, erupcia Tonga môže dočasne mierne zvýšiť teplotu, uviedli vedci.

Zvyčajne trvá asi 2-3 roky, kým síranové aerosóly zo sopiek opustia stratosféru. Môže však trvať 5 až 10 rokov, kým sa vody erupcie z 15. januára úplne rozplynú.

Vzhľadom na časový rámec a mimoriadne množstvo vody, Hunga Tonga-Hunga Hapai „môže byť prvou sopečnou erupciou, ktorá neovplyvní klímu povrchovým ochladzovaním v dôsledku sopečných sulfátových aerosólov, ale povrchovým otepľovaním,“ uviedli vedci. Jeho papier.

YouTube

NASA tvrdí, že údaje pre štúdiu pochádzajú mikrovlnný ozvučovač končatín (MLS) prístroj na svojom satelite Aura, ktorý meria vodnú paru, ozón, aerosóly a plyny v zemskej atmosfére.

Sopka narúša „tep srdca“ vody v stratosfére

Erupcia z 15. januára silne narušila ročný vzorec vody v stratosfére (ktorá obsahuje aj väčšinu atmosférického ozónu).

všeobecný mechanizmus, ktorým voda stúpa V stratosfére taký spoľahlivý, že ho výskumníci označujú ako typ magnetofónu, ktorý označuje ročné teplotné cykly prostredníctvom striedajúcich sa pásov suchého a vlhkého vzduchu stúpajúceho z trópov.

Január je zvyčajne uprostred obdobia sucha V tom sezónnom cykle – ale potom vybuchla v južnom Tichom oceáne sopka Tongan, ktorá náhle zaplavila atmosféru obrovským množstvom vody.

„Skratovaním trasy cez studený bod [Hunga Tonga-Hunga Ha’apai] Výskumníci uviedli, že tento signál „srdcového tepu“ bol narušený v normálnom atmosférickom vodnom vzore planéty.

READ  GI príznaky? Nemusí to byť covid, ale môže to byť norovírus.

Odporúčajú pozorne sledovať vodu zo sopečných erupcií, predpovedať jej dopad v blízkej budúcnosti a lepšie pochopiť, ako môžu budúce erupcie ovplyvniť klímu planéty.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close