Veda

Sopka Tonga vyvrhla do atmosféry bezprecedentné množstvo vody

Komentujte

Erupcia Hungama Tonga-Hunga Hapai trvala menej ako deň, no zaznamenaná sopka odstránila do atmosféry najviac vodnej pary. Vedci tvrdia, že erupcia by mohla v nasledujúcich rokoch dočasne otepliť povrchové teploty a dokonca poškodiť stratosférický ozón.

15. januára vybuchla podmorská sopka a odoslaná rázová vlna Ktorá rezonovala po celom svete. Silná explózia vymrštila aerosóly, plyn, paru a popol pravdepodobne až do výšky 36 míľ najvyšší sopečný oblak v satelitných záznamoch. Výbuch poškodil viac ako 100 domov a vyžiadal si životy najmenej troch ľudí na ostrove Tonga. a nové štúdium Ukazuje tiež, že sopka uvoľnila bezprecedentné množstvo vodnej pary, silného skleníkového plynu, ktorý zachytáva teplo na Zemi.

Satelitné údaje NASA ukazujú, že sopka vypustila viac ako 146 teragramov vody – dosť na naplnenie 58 000 olympijských bazénov – v druhej vrstve zemskej atmosféry, známej ako stratosféra, kde sa nachádza ozónová vrstva a tesne nad ňou. Lietadlá lietajú. Uvoľnené množstvo zodpovedá 10 percentám vody, ktorá sa už nachádza v stratosfére, uviedla štúdia.

„Je to prvýkrát, čo sa tento typ injekcie vyskytol počas satelitnej éry,“ uviedol vedúci autor štúdie a atmosférický vedec Louis Milne z NASA, ktorá zahŕňa údaje o vodnej pare z roku 1995. „Nikdy predtým sme nič také nevideli, takže to bolo celkom pôsobivé.“

Sopečné erupcie vyvrhujú mnoho rôznych druhov plynov a častíc. Väčšina erupcií, vrátane Hunga Tonga, uvoľňuje častice, ktoré ochladzujú zemský povrch odrazom slnečného svetla späť do vesmíru, ale zvyčajne sa po dvoch až troch rokoch rozplynú. Len veľmi málo ľudí však exploduje toľko vodnej pary. Táto vodná para môže zostať v atmosfére oveľa dlhšie – päť až 10 rokov – a zachytávať teplo na zemskom povrchu.

READ  Nová základná fyzika? Nevysvetliteľný jav z experimentu Large Hadron Collider

Výbuch sopky pri islandskom letisku ohrozuje cestovanie, riskantné fotenie

Milne predpokladal, že vodná para by mohla začať otepľovať povrchovú teplotu planéty po vyhasnutí sprievodných chladiacich častíc približne za tri roky. Nie je si istý, ako veľmi teplota stúpne, pretože to závisí od toho, ako sa vyvíja oblak vodnej pary. Tím má podozrenie, že zvýšené otepľovanie bude trvať niekoľko rokov, kým cirkulačný vzor v stratosfére nespôsobí prúdenie vodnej pary do troposféry, vrstvy, kde sa vyskytuje počasie na Zemi.

„Je to len dočasné oteplenie a potom by sa to malo vrátiť,“ povedal Milne. „Nezrýchli to zmenu klímy.“

Atmosférický vedec NASA Ryan Kramer uviedol, že vzhľadom na množstvo faktorov, ktoré poháňajú zmeny teploty v časovom rámci rokov, sa otepľovací efekt sopky môže stratiť aj v hluku v závislosti od jeho veľkosti.

na malom V časovom meradle by zvýšenie vodnej pary mohlo tiež zhoršiť úbytok ozónu v stratosfére, povedala Susan Strahanová, atmosferická chemička z University of Maryland, Baltimore County a NASA.

Stratosférický ozón chráni povrch Zeme pred škodlivým ultrafialovým žiarením. Chemikálie, ktoré ničia ozónovú vrstvu, boli z veľkej časti odstránené prostredníctvom Montrealského protokolu z roku 1987 a následných dodatkov.

Strahan, ktorý sa na štúdii nezúčastnil, vysvetlil, že prebytočná vodná para by ovplyvnila mnohé chemické reakcie, ktoré kontrolujú koncentrácie ozónu v stratosfére. Satelitné údaje NASA v júli už ukazujú pokles hladín ozónu v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi na mieste, kde sa najviac koncentruje prebytočná vodná para. Dodal, že na zistenie príčiny bude potrebné urobiť kompletný rozbor.

„Možno sú účinky práve teraz, ale čo potrebujeme [is] Existuje model, ktorý nám povie, akým mechanizmom (mechanizmami) sa účinky vyskytli. Meteorológia a chémia budú takmer nepochybne hrať obe úlohy – otázkou je, koľko, kde, kedy?“ uviedol Strahan v e-maile.

READ  Koronavírus: V Kalifornii bolo zistených 53 prípadov nového variantu R.1. Čo je potrebné vedieť o mutovanom kmeni COVID

Strahan tiež poznamenal, že dodatočná vodná para by mohla zvýšiť tvorbu charakteristických nočných oblakov, ktoré sa na nočnej oblohe javia ako trblietavé, prízračné mraky. Vyskytujú sa asi 50 míľ v atmosfére, vyššie ako stratosféra, a sú to jedny z najvzácnejších, najsuchších a najvyšších oblakov na Zemi. Pre mnohých ľudí sú mraky pozoruhodnou oblohou. Hoci, myslia si výskumníci Akékoľvek viditeľné zmeny v týchto oblakoch budú viditeľné až neskôr, v závislosti od toho, ako dlho trvá, kým vodná para cestuje nahor do atmosféry, kde sa tvoria oblaky.

Vzácne oblaky, ktoré svietia v tme, sú najživšie za 15 rokov

Celkovo Milne povedal, že prebytočná vodná para sama osebe nie je veľmi znepokojujúca, ale „niečo, čo je zaujímavé, čo sa deje.“ On a jeho kolegovia využívajú túto príležitosť na testovanie svojich počítačových modelov, ktoré nám pomáhajú pochopiť klimatické zmeny a predpoveď počasia vo všeobecnosti.

„V stratosfére sa pohybuje obrovské množstvo vodnej pary a môžeme otestovať, ako dobre modely odrážajú ich pohyby v atmosfére,“ povedal Milne. „Táto sopka dá mnohým výskumníkom veľa práce.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close