Veda

SpaceX Crew Dragon „preletí“ prvú vesmírnu stanicu v novembri

Člen druhého operačného vesmírneho plavidla Crew Dragon od SpaceX vykoná prvú „letmú letku“ medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) po rokoch, hovorí člen bezpečnostného poradného panelu NASA.

V časoch raketoplánu boli podobné letové manévre extrémne bežné ako v USA a Rusku, ale ISS samozrejme nebola zostavená na nízkej obežnej dráhe Zeme (LEO) – slúžila predovšetkým na dokumentáciu tohto historického procesu. V roku 2011 NASA a Roscosmos naplánovali, aký bude konečný let za sedem rokov, aby sa raketoplán Discovery dostal na svoju poslednú misiu (prvé z posledných troch štartov raketoplánu) a viac -menej úplné zachytenie vesmírnej stanice. Napriek tomu, že k občasnému čiastočnému obletu stále dochádza počas prenosových manévrov vzácnych vesmírnych lodí, bude to trvať dlhšie ako sedem rokov. ďalšie flyaround – opäť kozmická loď Sojuz – dokončená v októbri 2018 a zachytávajúca vynikajúce fotografie ISS pred jej 20. výročím na obežnej dráhe.

Teraz, viac ako tri roky po flyaroundu Sojuzu MS-08, má SpaceX údajne pokračovať v tradícii začiatkom novembra 2021, čo umožní posádke Dragon vykonať úplný letový prieskum ~ 450 ton (milión). Stal sa tretím z troch vozidlá navštevujúce posádku. -libry) orbitálna základňa.

Okrem zmeny plánov Crew Dragon Endeavour (C206) dvakrát letel, astronaut ESA Thomas Pesquet, astronaut JAXA Akihiko Hoshide a astronauti NASA Shane Kimbrough a Megan MacArthur. Podľa zasadnutia Poradného panelu pre bezpečnosť letectva (ASAP), kde sa prvýkrát objavili správy o letovom poriadku, je odchod ISS Crew-2 na dobrej ceste v polovici novembra.

READ  Medzinárodná vesmírna stanica nádherne zachytáva Auroru Zeme
Posádka Dragon Endeavour dosiahla ISS druhýkrát v apríli 2021. (NASA)
Štyria astronauti vypustení pomocou Crew -2 Dragon Endeavour sú na snímke počas manévru na premiestnenie doku v júli 2021 – ako štvrtina flyaroundu. (NASA)

V priebehu 5 až 6 týždňov od tej doby po súčasnosť má SpaceX Cargo Dragon 2 odpojiť vesmírnu loď C208 a vrátiť ju na Zem, pričom dokončí misiu zásobovania CRS-23 a druhú plavbu kapsuly C208 na obežnú dráhu. A uvoľní jednu z dvoch ISS . Americký dokovací port. Potom sa SpaceX chystá vypustiť na ISS ďalšiu dávku astronautov v rámci tretej operačnej misie Crew Dragon na presun posádky (Crew-3). Crew-3 sa chystá spustiť do 31. októbra (NET), kde sa spolu s astronautmi Raja Chari, Thomas Marshburn, Kayla Barron a Mathias Maurer nakrátko pripoja k Crew-2 a ich Drakovi na palube ISS.

Astronauti SpaceX Crew-3 kontrolujú posilňovač Falcon, ktorý ich prenesie do vesmíru. (SpaceX)
Myšlienky (a fotografie) na letový prelet posádky-2 môžu naznačovať signál krátko po príchode posádky-3. (NASA)

Kompletné odovzdanie, posádky 2 a Dragon Endeavour potom budú môcť slobodne opustiť ISS, vykonať prvý 360-stupňový letový prieskum po rokoch a vrátiť sa na Zem po viac ako šiestich mesiacoch na obežnej dráhe. Vzhľadom na roky pokračujúcich technických a programových prieťahov je nepravdepodobné, že by Boeing – ďalší partner komerčnej posádky NASA – bol pripravený podporovať operačné štarty astronautov najskôr do konca roku 2022, pravdepodobne jeden alebo dva ďalšie. Odovzdanie posádky drak -drak je zaručene nastane skôr, ako Starliner pozastaví draka. SpaceX, inými slovami, je na dobrej ceste zaistiť pokračujúci prístup NASA k Medzinárodnej vesmírnej stanici na celé dva roky – a možno aj viac.

SpaceX Crew Dragon „preletí“ prvú vesmírnu stanicu v novembri


READ  Dvaja Floridčania sa obliekaním za staršie ženy pokúsili získať druhú dávku vakcíny Kovid-19

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close