Veda

SpaceX odštartuje jedno spustenie, druhý posunie dopredu

Prvý z dvoch plánovaných nedeľných štartovacích letov SpaceX v nedeľu bol odvolaný z dôvodu nepriaznivého počasia počas predletového spracovania. Spoločnosť však v nedeľu večer plánovala vypustenie argentínskeho diaľkového prieskumu satelitu.

Spustenie radarového pozorovacieho satelitu SAOCOM 1B na vrchole posilňovača Falcon 9 s predtým preletenou prvou etapou bolo zamerané na 7:18 hod. EDT z bloku 40 na stanici leteckých síl Cape Canaveral. Tiež na palube: dva malé satelity so stopovými prvkami pridané k letu podľa usporiadania spolujazdy.

Uvedenie na trh bude znamenať 92. let pracovného soketu Falcon 9, celkovo 100. miesto SpaceXu, keď je zahrnutých päť predchádzajúcich letov Falcon 1 spolu s tromi spusteniami trojnásobných jadrových zosilňovačov Falcon Heavy.

083020-saocom1a-2.jpg
Časová expozícia zachytáva vypustenie argentínskeho diaľkového snímania zo základne vzdušných síl Vandenberg v Kalifornii v októbri 2018 na vrchole rakety SpaceX Falcon 9. Kratší pruh doprava predstavuje brzdenie prvej etapy rakety pri pristávaní. SpaceX plánuje spustenie druhej satelitnej nedele SAOCOM z Cape Canaveral.

SpaceX


SpaceX plánoval v nedeľu spustiť dva Falcon 9 len s deväťhodinovým odstupom, čo je najkratšie rozpätie medzi dvoma americkými spusteniami na obežnej dráhe v USA od roku 1966. Dvojitá hlavička po dramatickom posledná sekunda „prerušenie horenia“ skorá sobota zjednotenej aliancie Delta 4 – ťažká raketa so špionážnym satelitom Národného prieskumného úradu.

V nedeľnom letovom pláne bol Falcon 9, ktorý mal prepraviť 60 satelitov satelitného vysielania Starlink do vesmíru z historického bloku 39A v Kennedyho vesmírnom stredisku o 10:12 hod. Misia SAOCOM 1B by nasledovala oblek z neďalekej stanice leteckých síl.

Posilňovač Starlink však nebol vytiahnutý zo svojho hangáru až do skorej nedele a SpaceX neskôr uviedol, že tím zrušil pokus o spustenie letu „kvôli nepriaznivému počasiu počas predletových operácií“. Ďalšiu príležitosť dostať hviezdne odkazy zo zeme je utorok o 9:29

Napriek drhnutiu Starlink a trochu peknému počasiu sa SpaceX posunula vpred prípravami na večerné spustenie SAOCOM 1B. Prognostici požadovali 40% šancu na prijateľné podmienky.

Cieľom misie je umiestniť SAOCOM 1B na obežnú dráhu okolo pólov Zeme, prvý takýto let z Floridy od roku 1969.

Na dosiahnutie polárnej obežnej dráhy z mysu Canaveral sa Falcon 9 vydá na južnú trajektóriu a potom vykoná manéver „dogleg“, hneď ako sa dostane z pobrežia Floridy, aby ohnul trajektóriu priamo na juh. Trasa letu vedie raketu nad Kubou.

V roku 1960 údajne padali trosky z nefunkčnej rakety zabil kravu na Kube, čo vyvolalo protesty v ostrovnom štáte. Všetky polárne orbitálne misie od roku 1969 vzlietli z Vandenbergu, kde rakety zostávajú nad Tichým oceánom až na obežnú dráhu.

SpaceX pôvodne plánoval spustenie SAOCOM 1B z Vandenbergu, ale požiadal o povolenie presunúť let na Cape Canaveral, aby sa uľahčili problémy so spracovaním pôdy.

Spoločnosť pravdepodobne získala vládny súhlas na pohyb čiastočne kvôli manévru dogleg, ktoré minimalizuje prelet osídlených oblastí, vysokú výšku rakety v čase, keď sa dostane k obývaným oblastiam ďalej nadol a pretože Falcon 9 obsahuje automatizovaný systém letovej bezpečnosti. AFTS je určený na rýchle ukončenie letu, ak sa zistí hroziaci katastrofický problém.

6 720 libier SAOCOM 1B vyžaduje polárnu obežnú dráhu, aby jej radar prenikajúci mrakom mohol pozorovať celú planétu, keď sa otáča pod ňou. Kozmická loď bude pracovať v zhode s identickým L-pásmovým radarovým mapovačom zahájená v roku 2018 spolu s talianskymi X-pásmovými satelitmi COSMO-SkyMed.

Systém SOACOM s 600 miliónmi dolárov, ktorý je ohraničený na obežnú dráhu s výškou 360 míľ, je navrhnutý tak, aby monitoroval pôdnu vlhkosť a celý rad ďalších faktorov ovplyvňujúcich poľnohospodársky sektor a zhromažďoval údaje s vysokým rozlíšením po celý deň bez ohľadu na oblačnosť.

„Jedným z hlavných cieľov satelitov SAOCOM je poskytovať informácie odvetviu poľnohospodárstva,“ povedal Raúl Kulichevsky, výkonný a technický riaditeľ agentúry CONAE, argentínskej vesmírnej agentúry. Spaceflight Now,

„Jednou z vecí, ktoré vyvíjame, sú mapy pôdnej vlhkosti, nielen povrchu, ale s využitím schopností pásma L môžeme zmerať pôdnu vlhkosť 1 meter pod povrchom krajiny. Toto je veľmi dôležitá informácia.“

READ  Okres LA hlási ďalších 60 omikrónových prípadov ako šírenie

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close