Technológie

SpaceX rekord minul. Čo sa stalo a kedy by odletela misia Starlink?

Boli sme svedkami iba posledného spustenia programu Starlink v nedeľu 18. októbra, ale SpaceX včera plánovala ďalšiu misiu Starlink-14.

Aktualizácia 23.10.2020 o 18:50:

Ako informoval portál Teslarati, bol prvý alternatívny dátum začiatku misie Starlink-14 presunutý na sobotu 24. októbra o 17:31 hod. SpaceX tak stratila príležitosť prekonať rekord nosnej rakety Falcon 9 B1058, ktorá bola na konci júla používa sa 51 dní po prvom začiatku. Zajtra uplynie presne 51 dní od použitia rakety B1060. Ak však bude zajtrajšia misia úspešná, bude to stále tretie spustenie programu Starlink za jeden mesiac.

Pôvodný článok:

Len niekoľko hodín po tom, čo SpaceX informovala o úspešnom návrate rakety Falcon 9 B1051 prvého stupňa, ktorej sa počas neďalekej misie podarilo šesťkrát úspešne pristáť, Muskova spoločnosť oznámil oficiálny čas začiatku misie Starlink-14. Vo štvrtok o 18:14 nášho času mala raketa Falcon 9 B1060 vyniesť na obežnú dráhu ďalších 60 satelitov Starlink.

Spoločnosť však 12 minút pred štartom zrušila dnešný pokus o vyradenie spoločnosti Starlinks, a to aj napriek tomu, že predpoveď počasia bola na škodu začiatku na úrovni 50%. Štart bol odložený z dôvodu „zabezpečenia misie“ a išlo pravdepodobne o bližšie nešpecifikovaný problém na strane SpaceX. Prvý alternatívny termín je zajtra, 23. októbra v rovnakom čase. Predpoveď počasia v súčasnosti ukazuje 40% pravdepodobnosť ďalšieho meškania, píše Teslarati.

Po misii Starlink-13 je aktuálna bilancia opätovného použitia rakiet približne 4,2 letu na prvý stupeň, čo by sme si pred dvoma alebo tromi rokmi len ťažko predstavovali.

READ  Gigantické masové vyhynutie na Zemi môže viniť nielen príroda. V hre je výbuch supernovy v blízkosti

Napriek tomu, že SpaceX neplánoval dnešným štartom prekonať rekordy v počte opakovaných použití prvej etapy, nosná raketa Falcon 9 B1060, ktorá predstavuje jej tretí štart, mala letieť iba 49 dní po druhej vzlet a pristátie 3. septembra.

Spoločnosť by tak prekonala svoju predchádzajúcu Júlový rekord, keď bola nosná raketa Falcon 9 B1058 použitá 51 dní po prvom štarte. V neposlednom rade je to tretí štart misie Starlink za jeden mesiac. Aj keď bude zajtrajší štart úspešný, spoločnosť bude schopná prekonať rekord, pretože pôjde o raketový let 50 dní po poslednom štarte.

Internetové pripojenie prostredníctvom satelitov Starlink je už zaujímavé, s výnimkou Americká armáda aj Microsoft, ktorý ho plánuje použiť pre pripojenie k cloudovej výpočtovej službe Azure. Umožňuje používateľom testovať, nasadzovať a spravovať aplikácie v dátových centrách. Vďaka internetovému pripojeniu z orbitálnych satelitov Elona Muska by potom používatelia Azure mali prístup k gigabitovému internetu s nízkou latenciou, ako spoločnosť pred časom oznámila.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close