Svet

Splatenie dlhu Kene Číne je 73,5 miliardy Sh

ekonomika

Splatenie dlhu Kene Číne je 73,5 miliardy Sh


Budova národnej pokladnice v Nairobi. Foto | SALATON NJAU | NMG

BDgeneric_logo

Zhrnutie

  • Údaje o výdavkoch, ktoré tento týždeň zverejnilo ministerstvo financií, ukazujú, že splátky čínskym veriteľom vzrástli o 135,15 percenta v porovnaní s 31,25 miliardami Sh v roku končiacom júnom 2021.
  • V treťom štvrťroku aktuálneho fiškálneho obdobia dve skupiny Exim Bank of China a China Development Bank pridali hotovosť veriteľom vo výške 43,62 miliardy Sh.
  • Počas deväťmesačného obdobia do marca ministerstvo financií splatilo 81,4 percenta z 90,26 miliardy Sh, ktoré vynaložilo na bilaterálny dlh čínskym veriteľom.

Splátky dlhu Kene za Čínu – financované infraštruktúrne projekty sa v tomto fiškálnom roku viac ako zdvojnásobili na rekordných 73,48 miliardy Sh.

Údaje o výdavkoch, ktoré tento týždeň zverejnilo ministerstvo financií, ukazujú, že splátky čínskym veriteľom vzrástli o 135,15 percenta v porovnaní s 31,25 miliardami Sh v roku končiacom júnom 2021, ktorý bol zakázaný v dôsledku otrasov vlády 19.

Hotovosť pre veriteľov – Exim Bank of China a China Development Bank – bola 43,62 miliardy Sh v treťom štvrťroku (január) aktuálneho fiškálneho roka a 29,86 miliardy Sh v júli 2021.

Podľa predbežných údajov splátky čínskym veriteľom predstavovali 81,4 percenta výdavkov štátnej pokladnice vo výške 90,26 miliardy Sh za deväť mesiacov do marca na bilaterálny dlh.

Keňa sa snažila ušetriť väčšinu peňazí dlžných Číne v prvej polovici aktuálneho fiškálneho roka, ale Peking vlani v decembri zamietol jej žiadosť o odloženie dlhových záväzkov o šesť mesiacov.

Čínski veritelia, najmä Exim Bank, boli zahanbení žiadosťou Kene o predĺženie vládou vyvolaného plánu pozastavenia úverových služieb bohatými krajinami, čo viedlo k oneskoreniam pri vyplácaní aktívnych projektov financovaných čínskymi finančníkmi.

Nairobi bolo nútené vzdať sa svojho dopytu po Pekingu „pre obojstranný prospech“ a generálny riaditeľ Úradu správy verejného dlhu ministerstva financií Harron Sirima sa v reakcii na predchádzajúce otázky Business Daily rozhodol hľadať iné zdroje príjmov, ktoré by mohol vyplniť. Výsledná diera v rozpočte.

Čína sa snažila vyjednať svoje dohody o odpustení dlhu s chudobnými krajinami oddelene od G20, vrátane Francúzska, Talianska, Japonska, Španielska, Spojených štátov, Belgicka, Nemecka a Kórejskej republiky – použila však rovnaké podmienky.

Tým sa zabezpečilo, že Peking mal právo rozhodnúť, ktoré pôžičky a sumy nebudú splácať.

Podmienky úverových zmlúv Pekingu s rozvojovými krajinami sú vo všeobecnosti dôverné a krajiny požičiavajúce si pôžičky, ako je Keňa, by mali uprednostniť splácanie čínskym štátom vlastneným bankám – podľa údajov zhromaždených AidData – výskumným laboratóriom William & College v USA. Mary.

Podľa ministerstva financií klesol celkový dlh Číny voči Keni v marci na 6,84 miliardy USD (približne 793 miliárd Sh), zo 6,95 miliardy USD (približne 806 miliárd Sh 796,37 miliardy) v decembri, čo je najnižšia úroveň od 6,73 miliardy USD (780 miliárd Sh) v decembri. decembra 2020.

Administratíva prezidenta Uhuru Kenyatta si od roku 2014 značne požičiavala od Číny na výstavbu ciest, mostov, elektrární a koľajníc so štandardným rozchodom (SGR). Všetko sa to začalo po tom, čo sa Keňa stala ekonomikou s nízkymi strednými príjmami, s výhodnejšími pôžičkami od poskytovateľov rozvojových úverov, ako je skupina Svetovej banky.

Väčšinu čínskych pôžičiek Keni poskytla Exim Bank, ktorá v máji 2014 vyhrala megaobchod na financovanie 90 percent 485-kilometrového Mombasa-Nairobi SGR za 3,6 miliardy dolárov (približne 417 miliárd Sh podľa výmenného kurzu). Peking tak predbehol Tokio, najväčšieho bilaterálneho veriteľa Kene.

Ministerstvo financií uvádza Japonsko ako najväčší zdroj bilaterálneho dlhu a dotácií vo svojich rozpočtových odhadoch na fiškálny rok začínajúci v júli, čím prekonalo Čínu, ktorá je najväčším finančníkom už takmer desať rokov.

Očakáva sa, že Peking vo fiškálnom roku 2022/23 požičia Keni 29,46 miliardy Sh, čo je prudký pokles oproti 140,03 miliardy Sh v rozpočte na rok 2015/16. Podľa ministerstva financií je 21,25 miliardy čínskych sht oproti 36,49 miliardy tokijských sh za aktuálny rok končiaci v júni, čo je druhý rok v rade, keď Čína tlačí späť na bilaterálny dlh.

Stalo sa tak po tom, čo prezident Si Ťin-pching vlani v novembri na ôsmej ministerskej konferencii Fóra pre čínsko-africkú spoluprácu (FOCAC) vlani v novembri oznámil, že Čína v priebehu troch rokov zníži svoje investície v Afrike o tretinu.

Pán Si Ťin-pching daroval Afrike 40 miliárd dolárov (4,6 bilióna Sh), čo predstavuje 33,33-percentný pokles v porovnaní s poslednými tromi samitmi FOCAC na 60 miliárd dolárov (6,9 bilióna sh) každé tri roky.

„Napríklad, ak sú v Keni nejaké veľké verejné náklady na lístky, myslím si, že dlh Číny dosiahol alebo sa blíži k poklesu,“ povedal Churchill Okudu, africký ekonóm z IC Asset Managers. Zameranie investičnej banky.

„Vidím, že Čína je vybraná na základe plánov, ktoré idú vpred.“

Rozpočet ministerstva financií odhaduje, že viac ako polovica očakávaného dlhu Číny (15,62 miliardy Sh) v budúcom roku pôjde na projekty pod ministerstvom energetiky – väčšinou na infraštruktúru prenosu energie.

Ostatní príjemcovia Oddelenie infraštruktúry [largely roads] Dostane 5,73 miliardy Sh, ministerstvo IKT (4,02 miliardy Sh) a ministerstvo vody a zdravotníctva (4,10 miliardy Sh).

[email protected]

READ  Pred 2 rokmi sa v Číne objavil záhadný vírus

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close