Svet

Spojené arabské emiráty zahrnú holokaust do školských osnov – DW – 28.01.2023

Správa vyvolala rozruch. Začiatkom januára Veľvyslanectvo Spojených arabských emirátov vo Washingtone na sociálnej sieti oznámilo, že arabská krajina zaradí holokaust do svojich vzdelávacích osnov pre základné a stredné školy.

Podľa správy na Twitteri plán prichádza v nadväznosti na normálnu dohodu s Izraelom – Abrahámske dohody – podpísanú pred dvoma rokmi Spojenými arabskými emirátmi a Bahrajnom, Marokom a Sudánom.

Predtým Egypt v roku 1979 a Jordánsko v roku 1994 podpísali mierové dohody. Mnohé arabské krajiny však akékoľvek oficiálne spojenie s Izraelom dodnes odmietajú.

Spojené arabské emiráty teraz hrajú vedúcu úlohu pri riešení tohto masakru. Holokaust ako bežný školský predmet je v arabskom svete zriedkavý.

Člen Federálnej národnej rady Spojených arabských emirátov Ali Al-Nu’aimi už vlani v novembri vo Washingtone vyhlásil, že „pripomínanie si obetí holokaustu je veľmi dôležité“.

Izraelské ministerstvo zahraničných vecí reagovalo na správu zo Spojených arabských emirátov pozitívne. V arabskom tweete chválili „historický výsledok“.

Deborah Lipstadt, špeciálna vyslankyňa USA pre monitorovanie a boj proti americkému antisemitizmu, zdôraznila plán na Twitteri a uviedla, že očakáva, že ho čoskoro budú nasledovať aj ďalšie krajiny.

Bližšie podrobnosti zatiaľ nie sú známe

Málo sa vie o obsahu, ktorý môže ísť do školských predmetov.

Vyplýva to zo správy v novinách so sídlom v Spojených arabských emirátoch NárodnýKoncept sa vyvíja v spolupráci s Jeruzalemom Jad Vašem World Holocaust Remembrance Center a Izraelsko-britský inštitút pre monitorovanie mieru a kultúrnej tolerancie v školskom vzdelávaní alebo IMPACT-SE.

Jeruzalemské múzeum holokaustu Yad Vashem radí SAE o obsahu kurzuObrázok: Nir Alon/ ZUMAPRESS.com/picture alliance

Mnohé podrobnosti však neboli zverejnené. Markus Scheff, vedúci IMPACT-SE, v rozhovore pre DW povedal, že radi poskytnú rady a informácie, o ktorých si myslia, že budú užitočné pri výučbe o holokauste. Okrem toho, prehľad učebných materiálov o holokauste, ktoré majú k dispozícii, ukazuje, že spĺňajú štandardy mieru a tolerancie definované UNESCO.

Inštitút ešte nevidel konečný návrh učebných materiálov. Konečný návrh ešte nedostal Yad Vashem.

noviny Spojených arabských emirátov Národný Konečná verzia osnov je vo vývoji, ale dátum vydania ešte nebol oznámený.

Nikto nevie, kedy sa začnú nejaké školské hodiny s učebnými materiálmi o holokauste. Navrhovaný rozhovor s Veľvyslanectvom Spojených arabských emirátov v Berlíne k tejto problematike sa neuskutočnil a v čase zverejnenia nebolo možné získať informácie z iných zdrojov.

V múzeu Križovatka civilizácie sa nachádza Galéria holokaustu v Dubaji
Dubajské múzeum križovatky civilizácie hostí výstavu o holokauste.Obrázok: Karim Sahib/AFP

Židovská komunita „Hrdá“

Projekt privítala malá židovská komunita SAE. Je „hrdé“ na plány, povedal pre tlačovú agentúru AFP líder spoločnosti Alex Peterfreund.

„Učením o holokauste chcú Spojené arabské emiráty ukázať, čo sa stane, keď ľudia rôznych náboženstiev a kultúr nemôžu žiť spolu,“ povedal Peterfreund, Belgičan, ktorý žije v Spojených arabských emirátoch od roku 2014 a ktorého starí rodičia boli zabití pri holokauste.

Povzbudzujúce je aj to, že v posledných rokoch bol v Spojených arabských emirátoch a iných krajinách Perzského zálivu vysoký dopyt po kurzoch hebrejčiny.

Židia žijú v súčasných SAE už viac ako 1000 rokov. Dnešnú židovskú komunitu – odhadovanú na približne 3000 ľudí – tvoria ich potomkovia a tí, ktorí sa tam prisťahovali z profesionálnych dôvodov.

Židovská komunita je v SAE jasne viditeľná. Je tu niekoľko synagóg a kóšer reštaurácií, otvorené je židovské centrum. „Židovský život tu prekvitá,“ povedal pre izraelský denník Levy Tachman, hlavný rabín Spojených arabských emirátov. Jerusalem Post V septembri. Pred niekoľkými rokmi prišli do SAE aj jemenskí Židia prenasledovaní skupinou Houthi. Útočisko hľadali u príbuzných v Spojených arabských emirátoch.

Rabín Levi Tachman, rabín Chabad narodený v Brooklyne, ktorý slúži ako vedúci židovského komunitného centra v Spojených arabských emirátoch, spieva medzi skupinou detí.
Rabín Tachman privítal plány Spojených arabských emirátov zahrnúť holokaust do emirátskych škôl.Obrázok: Andrea DiCenzo/Getty Images

Nikdy viac

Eftsam Al-Khedbi, riaditeľ Emirates Policy Center v Abu Dhabi, rozhodnutie privítal. „Táto iniciatíva je súčasťou úsilia Emirátov o podporu tolerancie a spolužitia,“ povedal Al-Khetbi pre DW. „Vzdelávanie študentov o takejto udalosti je dôležité, aby sa zabránilo opakovaniu takýchto bolestivých historických skúseností.“

Holokaust je podľa neho „najvýraznejším príkladom rasizmu voči ľuďom, ktorí sú nábožensky alebo etnicky odlišní“.

Ahmad Al-Mansouri, zakladateľ skupiny Crossroads of Civilizations Museum Group v Dubaji, ktorej súčasťou je historická výstava o holokauste, má podobný názor. Zatiaľ čo holokaust je stále široko popieraný, al-Mansouri v nedávnom rozhovore pre AFP povedal: „Ak chcú ľudia súcitiť s nami, musíme sa vcítiť do ostatných.“

Nie každý súhlasí. Kniha návštev výstavy podľa AFP obsahovala negatívne komentáre vrátane sloganov ako „Preč so sionistickým imperializmom.“

Pozornosť vzbudil aj tweet významného emirátskeho politológa Abdulkhaleqa Abdullaha. Na Twitteri napísal, že holokaust ako téma nemá „žiadnu národnú ani akademickú hodnotu“. Abdullah povedal, že verí, že oznámené plány nie sú pravé.

Hamas, palestínska organizácia, ktorá riadi pásmo Gazy, je Európskou úniou klasifikovaná ako teroristická organizácia. Hovorca povedal, že vyučovanie titulu je „podporou sionistického príbehu“. V roku 2009 Hamas tvrdil, že holokaust je „lož, ktorú si vymysleli sionisti“ po tom, čo mala skupina podozrenie, že Organizácia Spojených národov sa chystá učiť palestínske deti v pásme Gazy o holokauste.

Uvidí sa, do akej miery bude školské vzdelávanie v budúcnosti riešiť popieranie holokaustu alebo relativizmus.

Emat Hassan prispel k tomuto článku.

READ  Nancy Pelosi bude aj v budúcnosti viesť Snemovňu reprezentantov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close