Svet

Spojené kráľovstvo a Turecko dosiahli dohodu o voľnom obchode po brexite Novinky o brexite

Tureckí úradníci oceňujú Turecko ako najdôležitejšiu obchodnú dohodu od podpísania dohody o odboroch s Európskou úniou v roku 1995.

Turecko a Spojené kráľovstvo v utorok podpísali dohodu o voľnom obchode, keď sa Spojené kráľovstvo pripravuje na opustenie hospodárskej obežnej dráhy EÚ na začiatku nového roka.

Cieľom dohody, ktorá nadobúda platnosť 1. januára, je podpora obchodu medzi oboma krajinami v hodnote viac ako 25 miliárd dolárov do roku 2019.

Toto je jedna z mnohých obchodných dohôd o brexite, ktoré bude britská vláda uzatvárať s krajinami na celom svete, ku ktorému došlo len pár dní po dokončení obchodnej dohody s Európskou úniou.

Spojené kráľovstvo opustilo EÚ 31. januára tohto roku, na prechodné obdobie, ktoré sa končí 31. decembra, však platili obchodné podmienky tábora a jeho colné pravidlá.

Britsko-tureckú dohodu podpísali turecký minister obchodu Ruhr Beacon a britský veľvyslanec v Turecku Dominique Silkot.

Beacon ocenil najdôležitejšiu obchodnú dohodu Turecka od podpísania dohody o colnej únii s Európskou úniou v roku 1995.

„Dohoda o voľnom obchode je novým a zvláštnym medzníkom vo vzťahu medzi Tureckom a Spojeným kráľovstvom,“ uviedol Beacon počas ceremoniálu. Británia je druhým najväčším exportným trhom v Turecku.

Vo vyhlásení britskej vlády sa uvádza, že dohoda ochráni prioritné clá pre 7 600 britských podnikateľov vyvážajúcich tovar do Turecka v roku 2019 a zabezpečí nepretržitý tok tovaru zadarmo.

Obe krajiny uviedli, že dohoda povedie v budúcnosti ku komplexnejšej dohode.

READ  Lovec zamieňa kmeň 4 -metrového krokodíla a prichádza o prsty na nohách - Glamour Magazine

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close