Svet

Spojené kráľovstvo „točenie“ na protokole NI mätie EÚ – McKinnes

Eurokomisárka Mairead McGuinnessová minulý týždeň povedala, že Spojené kráľovstvo „veľa točí“ okolo protokolu Severného Írska, z čoho je EÚ zmätená.

Pani McGuinnessová uznala, že vzťahy medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ sú tesné, uviedla však, že EÚ má politickú vôľu vyriešiť prebiehajúci problém. „Musíme to urobiť spolu,“ povedal.

Dodal, že jednostranné kroky Spojeného kráľovstva nepredstavujú hrozbu otvorenia otázok pre obyvateľov Severného Írska, ktorí si neželajú nestabilitu.

V relácii RTÉ’s Morning Ireland pani McGuinnessová povedala, že zo strany EÚ, ktorá sa „snažila zostať veľmi ticho“, nebude žiadna prudká reakcia.

„Predložili sme veľa projektov, ale nie veľa angažovanosti,“ povedal. „Pravdou je, že o Severnom Írsku sa vtedy neuvažovalo [Brexit] Referendum v roku 2016″

Myšlienka „odtrhnúť“ Britániu zo stola a „začať odznova“ je oneskorená taktika, povedala pani McGuinnessová a dodala, že problém možno vyriešiť politickou vôľou, ale jednostranný zásah by situáciu zhoršil.

Jeho vyjadrenia po pondelkovej návšteve britského premiéra Borisa Johnsona v Severnom Írsku. Johnson naznačil, že jeho vláda spustí jednostranný proces na odstránenie častí protokolu Severného Írska – a zároveň trval na tom, že dohoda po Brexite nebude zrušená, ale „opravená“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close