Svet

Spojené kráľovstvo víta tisíce ukrajinských utečencov, no niektorí tvrdia, že komplexný systém ožíva dokumenty

21. marca ľudia mávali transparentmi a srdcami na malých člnoch opúšťajúcich prístav Bristol na podporu ukrajinských utečencov. (Ben Birshal / PA / Reuters)

Ukrajinskí utečenci, ktorí dúfajú, že sa prisťahujú do Spojeného kráľovstva, tvrdia, že čelia niekoľkým prekážkam vrátane dlhých radov v britských imigračných centrách, týždňov platenia za dočasné ubytovanie a formulárov, ktoré od nich vyžadujú, aby dôverovali cudzincom s dôležitými osobnými dokladmi.

Britská vláda doteraz uviedla, že vydala 20 000 víz ukrajinským utečencom prostredníctvom ukrajinského rodinného programu, ktorý umožňuje utečencom z Ukrajiny požiadať o špeciálne vízum, ktoré im umožňuje žiť a pracovať v Spojenom kráľovstve. Do troch rokov. Ale tisíce žiadostí stále čakajú.

Hoci plány vlády Spojeného kráľovstva sú „určite štedrejšie“ ako predchádzajúce plány presídľovania, zostáva to zložitý proces, povedala Laura Kirk-Smith, výkonná riaditeľka Medzinárodného záchranného výboru (IRC) Spojeného kráľovstva.

Kirk-Smith pre CNN povedal, že „najlepším systémom je úplné zrušenie víz“. „Podľa medzinárodného práva má každá ľudská bytosť právo požiadať o azyl.“

Ukrajinskí utečenci a ich rodiny, ktorí hovorili pre CNN, opísali tento proces ako frustrujúci a ťažko pochopiteľný, pretože sa obávajú, že pre ostatných bude za ich súčasných okolností ťažké splniť požiadavky na dokumenty Spojeného kráľovstva, ako je mať kópie pasov a rodných listov. Utiekol v bitke.

Victoria a Andrei, ukrajinsko-britský pár, ktorý žije v Spojenom kráľovstve viac ako desať rokov, povedal CNN, že Victoriini starí rodičia, ktorí opustili svoje rodné mesto Berďansk, mali problémy.

„Bola som ich jediným zdrojom informácií. Neexistujú žiadne jasné pokyny,“ povedala Victoria pre CNN. Rodina jej manžela medzitým stále čaká v Poľsku.

Samostatný projekt má za cieľ spojiť Ukrajincov so sponzormi v Spojenom kráľovstve, ktorí sú pripravení liečiť utečencov. Ale hostitelia hovoria, že je to zaseknuté byrokraciou. Fine Print uvádza, že žiadatelia o hostiteľskú organizáciu musia identifikovať utečenca, aby sa sponzorovali.

READ  Lukašenko varuje EÚ, že Bielorusko nezastaví migráciu migrantov - POLITICO

Moderátorka Elsa de Zagger sa pripojila k Facebooku a spojila sa s 32-ročnou Yanou, ktorá dúfa, že môže opustiť Ukrajinu so svojím 4-ročným dieťaťom.

Obaja sú cudzinci, no v rámci procesu podávania žiadostí musia zdieľať dôležité osobné dokumenty.

De Jager pre CNN povedal, že sa domnieva, že britská vláda zámerne skomplikovala proces, aby zabránila Ukrajincom usadiť sa v Spojenom kráľovstve.

„Nemala by existovať žiadna byrokracia, keď sú ľudia každý deň bombardovaní,“ povedal. „Je to PR trik… je to krásne na papieri, ale keď prejdete tým procesom, je to nemožné.“

Britská vláda tvrdí, že ukrajinskí utečenci sú vítaní a podľa ministerstva vnútra bol britský proces podávania žiadostí o víza „zefektívnený“, aby pomohol utečencom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close