Spojené štáty americké zvíťazili nad Ukrajinou 2:0 v kvalifikačnom kole o Pohár Billyho Jeana Kinga

Poďakovanie: Maya Carter / Ashville Citizen Times / USA Today Network

Americký tím viedol v piatok nad Ukrajinou 2:0 v kvalifikačnom kole Billy Jean King Cup v Asheville, NC, na tenisovom turnaji zakrytom ťažkými udalosťami.

Názov podujatia bol Billie Jean King, ktorá na zápas prišla s tímom hosťujúcich vojakov z krajiny bojujúcej proti invázii susedného Ruska. Obe kapely a kráľ sa postavili spolu, aby zahrali ukrajinskú štátnu hymnu, a chvíľa tichej úcty bola venovaná „ľudu Ukrajiny“.

Vďaka impozantnému víťazstvu v tajbrejku vyhrali Spojené štáty obe dvojhry v priamych setoch. Alison Riskeová zdolala Dayanu Yastremsku v prvom sete 7:6 (16), 7:5 a zachránila americkej hráčke štyri setbaly v tajbrejku prvého setu. Jessica Begula zdolala Katarínu Javatskú 6:2, 6:1 v sete a viedla hostiteľky v sobotňajšom obrátenom zápase dvojhry a štvorhry v sérii najlepších piatich.

Ostatné štyri tímy viedli vo svojej sérii predkola 2:0. Taliansko vedie v Alghere, Francúzsko vedie v Noor-Sultan, Kazachstan vedie v Nemecku, Poľsko vedie Rumunsko v Rumunsku a návšteva Španielska v Hertogenboschi v Holandsku.

Domáci Česko a Veľká Británia sú na pražskom štadióne nerozhodné 1:1 a Kanada zdolala v úvodnom zápase vo Vancouveri Lotyšsko 1:0.

Belgicko vyhralo nad Bieloruskom, pretože Rusko bolo spojencom pri invázii na Ukrajinu. Bielorusko aj obhajca titulu Rusko majú momentálne zakázané hrať medzinárodný tenis. Austrália získala v novembrovom finále automatické miesto Ruska spolu s Belgickom, Slovenskom, Švajčiarskom a ďalšími ôsmimi víťazmi tento týždeň.