svet

Spojené štáty hrozili Číne sankciami. Ak Peking sprísní opatrenia v Hongkongu

Poradca pre národnú bezpečnosť Bieleho domu Robert O’Brien v nedeľu povedal, že Washington uloží sankcie Hongkongu a Číne, ak Peking v Hongkongu schváli zákon o národnej bezpečnosti.

Obavy z Hongkongu

Podľa O’Briena by prijatie zákona znamenalo prevzatie na území Hongkongu.

O’Brien povedal, že je ťažké si predstaviť, že Hongkong by mohol zostať finančným centrom Ázie, ak by sa Čína ujala moci. Dodal, že by to bola „veľká chyba“ zo strany Pekingu.

O’Brien povedal, že ministerstvo zahraničných vecí USA nebude schopné zaručiť, že Hongkong si zachová „vysoký stupeň autonómie“ z Pekingu.

To by malo za následok právne kroky podľa práva USA. „Ak sa tak stane, uvalia sa sankcie na Hongkong a Čínu,“ uviedol.

Podľa neho je Čína závislá od kapitálového zásobovania zvyšku sveta a strata prístupu bude pre čínskeho prezidenta Xi Jinpinga a Čínskej komunistickej strany „veľkou ranou“.

Akútna kritika

Demokratickí aktivisti v Hongkongu dôrazne kritizovali nový zákon o národnej bezpečnosti, ktorý bol predložený čínskemu parlamentu na diskusiu. Hlavy diplomacie Británie, Spojených štátov, EÚ, Austrálie a Kanady tiež vyjadrili obavy z obmedzení slobôd v Hongkongu.

Zákon po schválení naplánovanom na štvrtok 28. mája zakáže činnosti Hongkongu zamerané na oddeľovanie tohto poloautonómneho regiónu od Číny, podvratné kroky proti ústrednej vláde, zahraničné zasahovanie do miestnej politiky a terorizmus.

Kritici tvrdia, že nerešpektuje zásadu „jedna krajina, dva systémy“, podľa ktorej sa Hongkongu prisľúbilo viac slobôd ako v Číne.

Minulý rok sa v Hongkongu rozhnevalo sedem mesiacov rozsiahle a niekedy násilné protesty proti úsiliu Pekingu posilniť svoju pozíciu v tomto poloautonómnom meste.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close