Ekonomika

Spojené štáty, ktoré prijímajú 100 000 ukrajinských utečencov, uvalili na Rusko ďalšie sankcie

WASHINGTON – Biely dom vo štvrtok oznámil nové sankcie proti Rusku, v ktorých sľúbil poslať Ukrajine viac humanitárnej pomoci a privítať 100 000 utečencov.

Nové ekonomické sankcie voči Rusku a miliardová pomoc Ukrajincom boli podrobne opísané počas prepadnutia prezidenta Joea Bidena s Organizáciou Severoatlantickej zmluvy a skupinou siedmich lídrov na summite v Bruseli.

Stretnutie je dôležité pre demokracie, ktoré sa snažia obmedziť inváziu ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu a zabrániť iným krajinám, ktoré sú momentálne mimo NATO, ísť do vojny alebo skutočne zaútočiť na jeden z 30 členských štátov.

Dostávajte ranné titulky do doručenej pošty

„Lídri NATO sa dnes stretli pri príležitosti mesačného výročia nevyprovokovanej a neoprávnenej ruskej invázie na Ukrajinu.

Spojené štáty, ktoré tento rok doteraz vyslali do Európy tisícky vojakov, spolupracujú s krajinami NATO pred ďalším júnovým summitom na „vyvinutí plánov pre dodatočné sily a spôsobilosti na posilnenie bezpečnosti NATO“, povedal Biden.

„Prijímame obnovenú strategickú víziu, aby sme zabezpečili, že NATO je pripravené čeliť akejkoľvek výzve v novom a vysoko nebezpečnom bezpečnostnom prostredí,“ uviedol vo vyhlásení.

Medzitým boli v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku zriadené štyri nové vojnové skupiny NATO v počte 1 000 až 1 500 vojakov.

A vysoký predstaviteľ vo štvrtok ráno povedal, že Bidenova administratíva začala konzultácie so spojencami o dodávkach protilodných rakiet na Ukrajinu.

„Môžu to byť nejaké technické problémy, ale začíname pracovať po konzultácii so spojencami,“ povedal predstaviteľ.

Jedlo, prístrešie, zdravotnícke potreby

Vo štvrtok ohlásená humanitárna pomoc vo výške 1 miliardy dolárov „poskytne jedlo, prístrešie, vodu a zdravotnícke potreby ľuďom postihnutým ruskou vojnou na Ukrajine a jej vážnymi dopadmi na celom svete vrátane výrazného nárastu potravinovej neistoty“.

Spojené štáty vynaložia v najbližších mesiacoch ďalších 320 miliónov dolárov na posilnenie iniciatív v oblasti demokracie a ľudských práv na Ukrajine a v jej okolí.

READ  Ford uvádza na trh novú verziu svojho slávneho SUV. Ušetrite s ním bez kompromisov

Prostriedky pôjdu na spustenie európskej demokratickej iniciatívy na podporu rôznych programov na Ukrajine vrátane dokumentovania potenciálnych vojnových zločinov, boja proti dezinformáciám, posilňovania protikorupčných programov a zvyšovania bezpečnosti zraniteľných skupín, ako je komunita LGBTQI +. .

Biden sa zaviazal, že Spojené štáty poskytnú v priebehu nasledujúcich piatich rokov viac ako 11 miliárd dolárov prostredníctvom iniciatívy Feed the Future na pomoc krajinám postihnutým vojnou na Ukrajine.

Tieto prostriedky budú poskytnuté krajinám „zraniteľným voči rastúcim cenám potravín a hnojív“.

Bidenova administratíva tiež oznámila, že je pripravená prijať 100 000 Ukrajincov a „ďalších, ktorí utekajú z ruskej okupácie prostredníctvom rozsiahlych právnych kanálov, vrátane amerického programu prijímania utečencov“.

V správe sa uvádza, že vláda USA sa pripravuje na rozšírenie existujúcich imigračných programov a vytvorenie nových so zameraním na privedenie Ukrajincov do krajiny s ich rodinami.

Guvernér Colorada Jared Police vo štvrtkovom vyhlásení ocenil vyhlásenie Bidenovej administratívy o utečencoch.

„Utečenci zlepšujú náš spôsob života a pomáhajú našej ekonomike prosperovať. Tlieskam prezidentovi Bidenovi za to, že urobil tento krok, aby ukryl coloradský spôsob ukrývania ukrajinského ľudu utekajúceho pred Putinovou okupáciou,“ uviedla polícia. Colorado sa teší na pokračovanie v posielaní azylu.

Okrem finančnej pomoci Ukrajine Bidenova administratíva pokračovala v uvalení sankcií na Rusko a niektorých jeho bohatých občanov.

Nedávne kolá sankcií zasiahli Dumu, ruský zákonodarný zbor, 328 členov tohto orgánu a 48 štátnych bezpečnostných spoločností, ktoré vyrábajú zbrane pre vládu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close