Hlavné správy

Spoločnosť je rozdelená viac ako v roku 2016

Washington / Bratislava 3. novembra (TASR) – Pred tohtoročnými prezidentskými voľbami v USA je atmosféra vo vysoko rozdelenej spoločnosti napätejšia ako v roku 2016, a to aj kvôli pandémii koronavírusov. Zhodli sa na tom voliči z rôznych amerických štátov, ktorí pre TASR vyjadrili svoj názor na súčasnú situáciu.

Charles, ktorý žije v Missouri, označil politickú atmosféru za čoraz toxickejšiu a polarizovanejšiu. “Tento termín je desivo podobný roku 2016. Aj v súčasnosti je demokratický kandidát v predvolebných prieskumoch jednoznačne vysoko pred republikánmi. Avšak aj pred štyrmi rokmi sme mali mnohí pocit, že víťazstvo (Hillary) Clintonovej bolo takmer isté.” uviedol 30-ročný lekár na margo volebných očakávaní. Aj teraz podľa neho nie je ľahké odhadnúť výsledok, najmä pokiaľ ide o korešpondenčné hlasy, čo môže sčítanie hlasov skomplikovať.

Charles, znepokojený pandémiou, ako aj skutočnosťou, že jeho korešpondenčný hlas by mohol byť vyhlásený za neplatný, sa rozhodol hlasovať osobne. V nemocnici, kde pracuje a kde “našťastie musia nosiť závoj a prísne dodržiavať preventívne opatrenia “ proti koronavírusovej chorobe COVID-19.

Charles bude vo voľbách podporovať Joea Bidena, ktorý sa čoraz viac obáva smerovania súčasného prezidenta Donalda Trumpa. Demokratického kandidáta si vybral, pretože mu záleží na univerzálnej zdravotnej starostlivosti, prístupe k bezpečným potratom alebo vzdelaniu a rasovej rovnosti. Niektorí z Charlesových priateľov sú Trumpovi podporovatelia. Podľa jeho slov zdieľajú s republikánskym prezidentom negatívny postoj k potratom, hnutiu proti rasizmu a policajnej brutalite proti záležitosti čiernych životov alebo imigrantom, ako aj k zmierneniu závažnosti COVID-19.

Rovnako ako pred štyrmi rokmi bude Trumpa podporovať Diana z Connecticutu, ktorej dvaja rodičia emigrovali do USA zo Slovenska. „Náš prezident urobil pre naše hospodárstvo veľa dobrého a bude v tom pokračovať. Môže sa to zdať ťažké uveriť, ale je to pravda. „ uviedol 64-ročný administratívny asistent. Bude voliť osobne, pretože podľa vlastných slov má ako americká občianka právo na to. Pokiaľ ide o deň volieb, miestne úrady odporúčali udržiavať fyzický odstup.

READ  Trump stratil všetku nádej v boji o prezidentský úrad

Pripustila, že situácia v Amerike je momentálne neistá, verí však, že sa bude vyvíjať správnym smerom. „Náš prezident nás dostane z tejto krízy. Urobil pre našu krajinu veľké veci,“dodala.

V celonárodnom prieskume, ktorý v polovici októbra spoločne uskutočnili Siena College a The New York Times, deväť percent oprávnených amerických voličov uviedlo, že sa stále nerozhodlo, koho bude voliť, ani neplánuje podporu kandidáta tretej strany. V porovnaní s rokom 2016 – keď bol podiel nerozhodnutých voličov asi 20 percent – má tentoraz väčšina z nich nepriaznivý názor na republikánskeho kandidáta.

Medzi nerozhodnutých voličov patrí Eric, 52-ročný výrobca náhradných dielov z Kentucky. Vo voľbách podporí Trumpa alebo libertariána Jo Jorgensena, pretože nesúhlasí s výberom prezidentského kandidáta na demokratov. Poznamenal však, že sa viac zhoduje s názormi Libertariánskej strany ako s Republikánskou stranou. Požiadal o hlasovanie poštou, aby sa predišlo čakaniu v dlhých radoch pred volebnými miestnosťami, ktorých počet sa tiež znížil v jeho štáte v dôsledku koronavírusu.

Eric má tiež pocit, že atmosféra v krajine je iná ako v roku 2016, a to kvôli pandémii, občianskym nepokojom a rasovým problémom. „Súčasná situácia je oveľa nepriateľskejšia ako v minulosti,“dodal.

Volebné orgány USA zaznamenávajú výrazný nárast počtu voličov, ktorí majú záujem o hlasovanie pred dňom volieb, a to hlavne poštou. Prieskum medzi 18 – 29 americkými občanmi, ktorý zverejnila Kennedyho škola verejnej správy na Harvardovej univerzite 26. októbra, opäť ukázal historický záujem o účasť na prezidentských voľbách v roku 2020.

Na voľbách sa zúčastnila aj Ericova 22-ročná dcéra Isabella, ktorá hlasovala v zahraničí. „Krajina je určite rozdelená mnohými spôsobmi, ako to bolo v roku 2016, aj keď teraz je atmosféra pravdepodobne ostrejšia,“ Asistentka angličtiny, ktorá momentálne žije v španielskom hlavnom meste Madrid, hodnotila náladu vo svojej domovine. V súvislosti s koronavírusom pozitívne vníma správanie Bidena, ktorý podľa jej slov dáva verejnosti príklad a nosí závoj, považuje Trump v tejto súvislosti za nezodpovedné.

READ  Trump poskytne Portoriku trinásť miliárd dolárov

Podľa študentky Katya (23) z Massachusetts je spoločnosť rozdelená na dva tábory s výrazne odlišnými názormi. „Krajina je tak rozdelená, že ani jedna strana nemôže pochopiť opak,“ dodala.

Podobný názor má aj 32-ročný Sasha z Kalifornie, ktorý pracuje v oblasti technickej podpory. Pochádza z Venezuely a americké občianstvo získal pred tromi rokmi. Vo voľbách bude podporovať Bidena, pretože „ponúka zmenu, ktorú mnohí Američania potrebujú“. Viac ako politicky vníma spoločnosť rozdelenú v otázkach osobného života.

Američania v utorok rozhodnú, či úradujúci prezident Donald Trump zostane v Bielom dome ďalšie štyri roky. Trumpovým vyzývateľom je demokratický kandidát Joe Biden, ktorý bol viceprezidentom v ére úradu prezidenta Baracka Obamu (2009 – 2017). Za Biely dom kandidujú aj liberál Jo Jorgensen a Strana zelených Howie Hawkins. Títo kandidáti však nemajú šancu na úspech. Trump je 45. americkým prezidentom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close