Veda

Spoločnosť SpaceX, NASA zahájila misiu Posádka 1 na historickej ceste k ISS

Odolnosť sa rozbieha na svojej ceste k Medzinárodnej vesmírnej stanici

NASA

Odolnosť je na ceste k Medzinárodnej vesmírnej stanici. V nedeľu presne o 19:27 ET v podnecovom komplexe Kennedyho vesmírneho strediska 39A ožil zosilňovač SpaceX Falcon 9, ktorého motory osvetľovali pobrežie Floridy. Dokonale dokonalý štart kozmickej lode Crew Dragon v tvare gumdropu – prezývanej Resilience – historický okamih amerických letov do vesmíru.

„Spoluprácou v týchto ťažkých časoch ste inšpirovali národ, svet a v nemalej miere aj názov tohto neuveriteľného vozidla Resilience,“ uviedol pred štartom Michael Hopkins, veliteľ kozmických lodí posádky-1.

Odolnosť je témou uvedenia na trh. Od skončenia programu raketoplánu v roku 2011 NASA nevyslala ľudí na orbitu z americkej pôdy v rámci operačnej misie. Spustenie tejto konkrétnej misie sa viackrát oneskorilo, odsunulo a odložilo – pôvodná časová os obsahovala dátum zahájenia v novembri 2016. Štyri roky a o pár technických zakopnutí neskôr„Odolnosť je na úteku.

Posádkový drak obsahuje medzinárodné zhromaždenie astronautov: Hopkins, Victor Glover a Shannon Walker NASA, plus Soichi Noguchi japonskej vesmírnej agentúry JAXA. Očakáva sa, že tím strávi nasledujúcich šesť mesiacov na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

„Je to skvelý deň pre Spojené štáty americké a skvelý deň pre Japonsko,“ uviedol na konferencii po štarte Jim Bridenstine, správca NASA. „Veľkým míľnikom je, že sa teraz posúvame od vývoja a testov k prevádzkovým letom.“

„Teším sa, že si budem môcť vychutnať novú éru a ísť spolu do budúcnosti,“ uviedol Hiroshi Sasaki, viceprezident spoločnosti JAXA.

Tesne za 10 minút po štarte pristál prvý stupeň posilňovača Falcon 9 bezpečne na bezpilotnom lietadle Just Read The Instructions umiestnenom v Atlantiku. Bolo to prvýkrát, čo bola opakovane použiteľná raketa použitá v misii a plánuje sa jej opätovné použitie pri nasledujúcom operačnom lete posádky Dragon SpaceX, posádky-2.

K vypusteniu posádky-2 by malo dôjsť v marci 2021 a opäť bude niesť štyroch astronautov. Znovu použije Crew Dragon Endeavour, ktorý bol prvýkrát použitý v misii SpaceX Demo-2 v máji.

pristátie-222.png

Cez dym, prvá etapa Falconu 9 na bezpilotnom lietadle v Atlantiku.

NASA

Krátko nato, asi o 12 minút, sa Resilience oddelila od druhej etapy a vydala sa na cestu. Kozmická loď bude teraz prenasledovať ISS a ukotviť k stanici 16. novembra okolo 23:00 východného času.

Nie je to prvýkrát, čo raketa Falcon 9 dopravila do vesmíru kozmickú loď Crew Dragon. V máji to boli astronauti NASA Bob Behnken a Doug Hurley prví dvaja ľudia boli vynesení na obežnú dráhu prostredníctvom rakety ťažného koňa spoločnosti SpaceX. Ale to bolo a test misia, posledné políčko, ktoré sa má zaškrtnúť pred oficiálnym začiatkom operácií pre program komerčných posádok NASA.

Posádka 1 signalizuje návrat operatívnych letov na pôdu USA a prvý let v CCP. Do dnešného dňa NASA nakupovala lety na ruskej kozmickej lodi Sojuz. Pri lietaní SpaceX ušetrí NASA na jednom sedadle zhruba 25 miliónov dolárov.

NASA tiež uzavrela zmluvu s Boeingom na dodávku astronautov na ISS, ale kozmická loď spoločnosti Starliner s posádkou narazila na technické problémy počas prvého spustenia demonštrácie bez posádky.

Môžeš sledujte záznam spustenia nižšie.

READ  Počiatočné výsledky Starlink pravdepodobne nezískajú SpaceX žiadne dotácie FCC

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close