Veda

Spoločnosť SpaceX, NASA zahájila misiu Posádka 1 na historickej ceste k ISS

Odolnosť sa rozbieha na svojej ceste k Medzinárodnej vesmírnej stanici

NASA

Odolnosť je na ceste k Medzinárodnej vesmírnej stanici. Presne o 19:27 SEČ v Launch Complex 39A ožil posilňovač SpaceX Falcon 9, ktorého motory osvetľovali pobrežie Floridy. Dokonalý obrazový štart kozmickej lode Crew Dragon v tvare gumdropu – dostal prezývku Resilience – známky historický okamih v histórii amerických vesmírnych letov.

„Spoluprácou v týchto ťažkých časoch ste inšpirovali národ, svet a v nemalej miere aj názov tohto neuveriteľného vozidla Resilience,“ uviedol pred štartom Michael Hopkins, veliteľ kozmických lodí posádky-1.

Odolnosť je témou uvedenia na trh. Od skončenia programu raketoplánu v roku 2011 NASA nevyslala ľudí na orbitu z americkej pôdy v rámci operačnej misie. Spustenie tejto konkrétnej misie sa viackrát oneskorilo, odsunulo a odložilo – pôvodná časová os obsahovala dátum zahájenia v novembri 2016. Štyri roky a o pár technických zakopnutí neskôr„Odolnosť je na úteku.

Posádkový drak obsahuje medzinárodné zhromaždenie astronautov: Hopkins, Victor Glover a Shannon Walker NASA, plus Soichi Noguchi japonskej vesmírnej agentúry JAXA. Očakáva sa, že tím strávi nasledujúcich šesť mesiacov na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

„Je to skvelý deň pre Spojené štáty americké a skvelý deň pre Japonsko,“ uviedol na konferencii po štarte Jim Bridenstine, správca NASA. „Veľkým míľnikom je, že sa teraz posúvame od vývoja a testov k prevádzkovým letom.“

„Teším sa, že si budem môcť vychutnať novú éru a ísť spolu do budúcnosti,“ uviedol Hiroshi Sasaki, viceprezident spoločnosti JAXA.

Tesne za 10 minút po štarte pristál prvý stupeň posilňovača Falcon 9 bezpečne na bezpilotnom lietadle Just Read The Instructions umiestnenom v Atlantiku. Bolo to prvýkrát, čo bola opakovane použiteľná raketa použitá v misii a plánuje sa jej opätovné použitie pri nasledujúcom operačnom lete posádky Dragon SpaceX, posádky-2.

K vypusteniu posádky-2 by malo dôjsť v marci 2021 a opäť bude niesť štyroch astronautov. Znovu použije Crew Dragon Endeavour, ktorý bol prvýkrát použitý v misii SpaceX Demo-2 v máji.

pristátie-222.png

Cez dym, prvá etapa Falconu 9 na bezpilotnom lietadle v Atlantiku.

NASA

Krátko nato, asi o 12 minút, sa Resilience oddelila od druhej etapy a vydala sa na cestu. Kozmická loď bude teraz prenasledovať ISS a ukotviť k stanici 16. novembra okolo 23:00 východného času.

Nie je to prvýkrát, čo raketa Falcon 9 dopravila do vesmíru kozmickú loď Crew Dragon. V máji to boli astronauti NASA Bob Behnken a Doug Hurley prví dvaja ľudia boli vynesení na obežnú dráhu prostredníctvom rakety ťažného koňa spoločnosti SpaceX. Ale to bolo a test misia, posledné políčko, ktoré sa má zaškrtnúť pred oficiálnym začiatkom operácií pre program komerčných posádok NASA.

Posádka 1 signalizuje návrat operatívnych letov na pôdu USA a prvý let v CCP. Do dnešného dňa NASA nakupovala lety na ruskej kozmickej lodi Sojuz. Pri lietaní SpaceX ušetrí NASA na jednom sedadle zhruba 25 miliónov dolárov.

NASA tiež uzavrela zmluvu s Boeingom na dodávku astronautov na ISS, ale kozmická loď spoločnosti Starliner s posádkou narazila na technické problémy počas prvého spustenia demonštrácie bez posádky.

Môžeš sledujte záznam spustenia nižšie.

READ  Celá Temná hmota vo vesmíre môže byť primárnou čiernou dierou - čerpaná z kolapsu Baby Universe krátko po Veľkom tresku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close