šport

Športový komentár: Zaslúžene si zaslúžia kopačky

18.10.2020 13:10
|

Tréner Pavel Hapal bol vylúčený. Úplne zaslúžene. Rovnaký Pavel Hapal by mal úplne zaslúžene zostať vo funkcii v kasárňach v Severnom Írsku. A potom by sme mali odpočítať jeho prácu. Áno, urobil v ňom veľa chýb. Kto z nás ich nevyrába?

Na druhej strane viedol mužstvo tesne pred bránami európskeho šampionátu. Teraz stratil šancu prejsť ich. Od neho to prevzalo vedenie Slovenského futbalového zväzu. Zároveň nemá pripraveného nástupcu a chystá sa experimentovať s realizačným tímom. Ak tento krok vyjde, čo sa dá z neho odvodiť? Dostanú náhradníci z krízy šancu viesť slovenskú reprezentáciu ďalej? A čo sa stane, ak nepostúpime? Kto určuje mieru zodpovednosti?

Odteraz Vladimír Weiss st., Ján Kozák st. a Pavel Hapal.

Prečítajte si tiež

Názor: Lepšia hanba pre tlač ako pre pole

Pod ťarchou otázok teraz slabne sila argumentov o potrebe prepustiť trénera. Jeho dočasný nástupca nie je zárukou, že prinesie okamžitý podnet na zmenu. Štefan Tarkovič je odborník. O tom niet pochýb. Bol asistentom v národnom tíme a na tejto pozícii odvádzal väčšinou dobrú prácu. Výborne si poradil aj so zápasom vo Švédsku, ktoré viedol ako prvý tréner po rezignácii Jána Kozáka.

Z tejto informácie je však veľmi ťažké predpovedať, či zvládne extrémny tlak jedného zápasu na všetko. Nie je proti tomu nič, ale nič za to. Jeho zručnosti ako motivátora, stratéga a šéfa nie sú známe. V minulosti sa im nikdy neprezentoval. Neznamená to automaticky, že ich nemá, iba je menšia pravdepodobnosť, že ich má. Pravda je, že ich neukazoval Hapal a už vôbec nie jeho asistent Oto Brunegraf.

Napriek tomu sa tejto dvojici podarilo pripraviť tím s ďalšími spolupracovníkmi tak, aby dvakrát zvíťazili nad Maďarskom a nakŕmili postupovú šancu na Euro až do posledného zápasu v skupine. Jednému bodu sa nepodarilo úlohu dokončiť. Jeden gól s Walesom doma, jedna polovica v Chorvátsku. Boli to chyby hodné odvolania.

READ  FUTBAL: Agent Martin Valjent kritizuje slovenské národné mužstvo

Mimochodom, kvalifikácia na majstrovstvá Európy sa ukázala byť rovnaká ako predchádzajúca o majstrovstvách sveta. Objektívne brané – neúspešne! Jeden bod, jeden cieľ. S podobnými nehodami v Slovinsku a Škótsku. Uvedené fakty neznižujú zodpovednosť trénera Hapala za aktuálnu situáciu v národnom tíme. Ani nie tak pre výsledky, ako pre herný výkon. Napriek tomu došlo ku generačnej výmene, nakoniec sa korónová kríza a s ňou spojené neprítomnosti prejavili negatívne. Vonkajšia komunikácia bola zlá.

Pred a po zápasoch s Českom a Izraelom. Najväčším problémom sa však ukázala byť absencia herného systému. Základné princípy obrany zostali nepostrehnuteľné, náš tím sa nedokázal dobre brániť ani v hlbokom bloku. Útočili sme príliš naivne a neorganizovane. A bolo toho viac, čo Pavel Hapal nedokázal. Preto si plne zaslúžil odvolanie. Len teraz nie a takto.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close