šport

Spoznajte Jakuba Kiwiera s týmito zábavnými faktami | Funkcia | správy

Má síce len 22, no nová posila Jakub Givior už má v hre dostatok času.

Anglicko bude piatou krajinou, za ktorú hral za posledných šesť rokov, keďže rýchlo postupoval cez mládežnícke ligy poľského futbalu a dostal príležitosť presadiť sa v Premier League.

Tu je návod, ako jej doterajšia kariéra pokročila, pomocou nášho podrobného sprievodcu:

Stretnutie s Champi

Jakuba, ktorý začínal vo svojom rodnom meste Tychy, si rýchlo všimol Anderlecht a vo veku 16 rokov sa chcel presťahovať do Belgicka. Počas svojho pôsobenia v ich mládežníckom tíme hral po boku Sambiho Lokongu, ktorý prerazil do prvého tímu. .

Jeho medzinárodná kariéra tiež začala s poľskými do 16 rokov v tomto období a figuroval v každej vekovej skupine do 21 rokov predtým, než prišiel s plnými poctami.

Tínedžer so snom

S obmedzenými možnosťami v Belgicku sa v januári 2019 presťahoval na Slovensko, podpísal zmluvu so Železiarňami Podbrezová a deň po svojich 19. narodeninách debutoval medzi seniormi pri výhre 3:1 proti FC Nitra.

Vo svojom novom prostredí sa rýchlo dostal na popredné miesto a napriek tomu, že bol vypustený v prvej sezóne, do siedmich mesiacov zistil, že nosí na rukáve kapitánsku pásku. Schytal ho jeden z najúspešnejších tímov Slovenska MŠK Žilina, ktorý vymenil zostupové útržky za titul.

Má vplyv

Jeho dve sezóny v klube dopadli dobre. Jakub by vo svojej prvej sezóne pomohol Žiline k druhému miestu v lige a v nasledujúcom ročníku Slovenského pohára otvoril skóre, no nedokázal zabrániť predĺženiu prehry s gigantmi Sloven Bratislava.

Potom osemkrát figuroval v kvalifikácii European Conference League – jeho prvá ochutnávka európskeho futbalu – keď taliansky tím Spezia rozpoznal jeho potenciál a zaplatil 2 milióny libier, aby ho podpísal päť minút pred uzavretím prestupového obdobia v auguste 2021.

READ  3 neuveriteľné úspechy, ktoré zaznamenal Iga Swidek na ceste do finále druhého French Open

Krst ohňom

Jakub musel byť trpezlivý, aby debutoval v Spezii, no tri mesiace po svojom príchode dostal miesto na štarte na San Siro v zápase Serie A proti Interu Miláno. Väčšinu svojich vystúpení v prvej sezóne v klube odohral ako defenzívny stredopoliar, keď pomohol svojmu tímu vyhnúť sa šesťbodovému poklesu.

Po výmene manažéra v lete bol Jakub na začiatku tejto kampane presunutý na stredného obrancu. Predtým, ako sa presťahoval do severného Londýna, vystupoval 20-krát pre Spezia.

Medzinárodné uznanie

Jeho pôsobivé vystúpenia v Serii A viedli k jeho prvému medzinárodnému povolaniu v júni 2022, keď Jakub absolvoval svoj úplný medzinárodný debut počas žrebu Ligy národov proti Holandsku.

Jeho výkon si získal pochvalu od kapitána národného tímu a poľskej ikony Roberta Lewandowského: „Počúvajte ma, toto je skutočný hráč,“ povedal predtým. „Všimol som si to na tréningu pred zápasom s Holandskom. Na tréningu sú niektoré veci veľmi ťažko viditeľné. Potom som ho videl v zápase, mimoriadne. Naozaj veľká schopnosť.“

Herec na svetovej scéne

Po tom, čo na mnohých zapôsobil pri svojich skorých vystúpeniach v Poľsku, bol Jakub jasnou voľbou pre ich tím na majstrovstvách sveta, keď pred turnajom vyhral iba päť zápasov. Bol menovaný do 26-členného kádra pre Katar spolu s bývalými Canadiens Wojciechom Szczesnym a Christianom Bielikom.

V úvodných dvoch zápasoch proti Mexiku a Saudskej Arábii odohrá každú minútu ich ťaženia. Napriek prehre s Argentínou v poslednom zápase skupiny pomohla 22-ročná hráčka Poľsku prvýkrát po 36 rokoch dostať sa do šestnástky, keď prehrala s neskorším majstrom Francúzskom.

Pozrite si Jakubov prvý rozhovor ako kanonier

Copyright 2023 Arsenal Football Club plc. Povolenie používať citácie z tohto článku podlieha prideleniu www.arsenal.com.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close