Hlavné správy

Správa EBU o financovaní RTVS Slovensko

EBU vyzýva na riadnu verejnú konzultáciu a zapojenie kľúčových zainteresovaných strán do modelu financovania RTVS, slovenského národného verejnoprávneho vysielateľa, a je znepokojená plánom vlády SR, ktorý tento týždeň oznámila, znížiť viac ako polovicu licenčných poplatkov RTVS. príjmov, čím má vplyv na riadne fungovanie RTVS.

Správne financovanie verejnoprávnych médií je kľúčovým štandardom Rady Európy (RE) a je odvážne zdôraznené v niekoľkých odporúčaniach Rady Európy, najmä v odporúčaní CM/Rec (2012)1 Výboru ministrov o riadení verejnoprávnych médií v členských štátoch. V článku 26 sa uvádza: „(…) Je nevyhnutne zodpovednosťou štátu nastaviť systém aj finančnú situáciu, (…) avšak (…) je nevyhnutné, aby poskytnuté prostriedky postačovali na splnenie dohodnutú úlohu Dostatočné zabezpečenie do budúcnosti umožňujúce rozumné budúce plánovanie Proces určovania úrovne verejnoprávneho média a financovania vrátane zabezpečenia nemôže zasahovať do redakčnej autonómie verejnoprávnych médií.

Okrem toho Amsterdamský protokol Zmluvy o Európskej únii vyžaduje, aby verejnoprávne vysielanie spĺňalo určité sociálne, kultúrne a demokratické potreby spoločnosti a zohrávalo dôležitú úlohu pri udržiavaní plurality médií.

EBU podporuje vyjadrenia generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Macaja, diskusiu s Ministerstvom kultúry SR o zmene modelu financovania a tvorbe legislatívy garantujúcej dlhodobé financovanie RTVS a nezávislosť od politických záujmov. V súlade s európskymi normami.

READ  Slovensko vs. Lotyšsko: Streamujte svetový hokej juniorov IIHF naživo – ako sledovať a streamovať zápasy Major League a College Games

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close