Svet

Správa OSN o Konžskej demokratickej republike hovorí, že povstalci M23 plánujú dobyť kľúčové mesto

Nezávislí experti, ktorí v piatok informovali OSN o Konžskej demokratickej republike, uviedli, že povstalci z M23 plánujú dobyť mesto Coma na východe krajiny, aby získali politickú výhodu.
Nedávne boje medzi rebelmi a konžskými vojakmi vyvolali regionálne napätie, pričom Demokratická republika Kongo obvinila susednú Rwandu z podpory M23.

Rwanda toto obvinenie opakovane poprela. Obe strany sa navzájom obviňujú z cezhraničného ostreľovania.
V pondelok pri nedávnej expanzii stíhačky M23 dobyli strategické mesto Punakana na hraniciach s Ugandou.

DR Kongo Rwanda bojuje so sektárskou „stigmou“ uprostred napätia
Správa skupiny medzinárodných expertov OSN o KDR zo 14. júna, ale zverejnená v piatok, naznačila, že tento krok bol súčasťou plánu na udusenie prístupu ku kóme a nakoniec dobytie mesta.
Podľa rozhovorov so šiestimi bojovníkmi M23 plánoval vodca skupiny, generál Sultani Mahenka, dobyť Punaganah a ďalšie dve mestá vo východnej provincii Severné Kivu, „odrezať strategickú cestu Coma-Rutsuru a potom prevziať kómu,“ uvádza sa v správe. .

V správe sa uvádza, že cieľom je získať politické ústupky vrátane amnestie, reštitúcie majetku, politických pozícií a integrácie bojovníkov M23 do konžskej armády.
Coma je dôležité obchodné centrum s miliónom obyvateľov, ktoré sa nachádza východne od KDR na hraniciach s Rwandou.
Predovšetkým konžskí militanti Tutsi, jedna z ozbrojených skupín vo východnej KDR, získali celosvetové postavenie, keď M23 nakrátko dobyla mesto v roku 2012.
Bol stiahnutý krátko po spoločnej ofenzíve jednotiek OSN a konžskej armády.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close