Hlavné správy

Správne alebo zlé? Polovica tínedžerov Slovenska si nedá povedať

Slovenskí vedci zistili, že viac ako polovica mladých ľudí sa vo svojom výskume nevie rozhodnúť, či sú informácie súvisiace so zdravím pravdivé alebo nepravdivé.

veľkosť písma:A|A+

Tínedžeri majú problém rozlíšiť skutočné od nepravdivých zdravotných informácií, zistili v nedávnom výskume psychológovia zo Slovenskej akadémie vied a Univerzity Komenského v Bratislave.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Vedci otestovali 300 stredoškolákov vo veku 16 až 19 rokov. Zistili, že iba 48 percent z nich dokáže identifikovať skutočné informácie. Tínedžeri mali ohodnotiť, či sedem krátkych článkov o zdravotných výhodách ovocia a zeleniny je pravdivých alebo nepravdivých.

Nečakané, zhodujú sa vedci

„Tienegeri používajú internet najviac, takže vo všeobecnosti očakávame, že budú mať prístup k online informáciám a budú ich môcť používať. Zdá sa však, že opak je pravdou,“ povedal psychológ a vedúci výskumu z Univerzity Komenského Radomír Masaryk.

Študentom boli ukázané rôzne eseje: dodatočné prvky ako lož, neutrálna pravda alebo pravda, ďalšie prvky ako clickbait, preklepy alebo použitie tučného písma.

Masaryk a jeho tím zistili, že 41 percent respondentov nedokázalo rozlíšiť pravdivé informácie od nepravdy, zatiaľ čo 11 percent verilo, že falošné informácie dostali viac ako pravdivé.

Overené značky sú dôveryhodné

Výskumníci zistili, že tínedžeri dokonca nenašli preklepy ako červenú vlajku, aby určili, či sú prezentované informácie pravdivé alebo nepravdivé.

Výskum tiež ukázal, že respondenti venovali pozornosť štruktúre, jazyku a dizajnu webovej stránky. Majú tendenciu viac dôverovať dôveryhodným spoločnostiam, overeným značkám alebo serióznym hlasom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close