Ekonomika

SSC Tuatara: Najrýchlejšie auto je z USA. Chiron a Agera – Magazine – Auto ho nestíhajú

Tam, kde sa dvaja bijú, tretí vyhráva. Nenápadný útok spoza Atlantiku tak získal titul najrýchlejšieho sériového automobilu na svete Bugatti a Koenigsegg. Novým kráľom je SSC Tuatara. Prekonala niekoľko rekordov.

Šialený hyperšport prekoná magickú hranicu 500 km / h aj na bežnej ceste. Skutočnosť, že ide o skutočnú „beštiu“, sa javí prekvapivo úhľadná. Autor: SSC

Koenigsegg a Bugatti doteraz bojovali o najrýchlejšie auto na svete. Švédi a ich Agera si dokázali udržať titul z roku 2017 až do roku 2019, keď cestoval späť do Molsheimu. V minulom roku prekonal Bugatti Veyron Super Sport 300 všetky doterajšie maximá s oficiálne nameranou rýchlosťou 490 484 km / h. Stalo sa tak prvým sériovým autom, ktoré prekonalo hranicu 300 míľ (304,77 m / h). Ale dnes je tento rekord tiež minulosťou. Žezlo preberá americký hyperšport SSC Tuatara s motorom 5,9 V8 s dvojicou obrovských turbodúchadiel, ktorý svoj výkon vyhnal na neskutočných 1 305 kW.

Tuatara ukrýva motor 5,9 V8, ktorý posiela ...

Tuatara ukrýva motor 5,9 V8, ktorý na zadné kolesá posiela 1 305 kW. Autor: SSC

Americká raketa dosiahla v prvých pretekoch rýchlosť 484,53 km a v druhom smere 532,93 km / h. Ak by sme to spriemerovali, máme nový rekord s hodnotou 508,73 km / h. Podľa vodiča Olivera Webba mal Tuatar ešte rezervy, fúkal však vietor. Tak či onak, to stačilo na to, aby sa Tuatara stala prvým sériovým autom, ktoré prekonalo hranicu 500 km / h. Má však viac rekordov. Napríklad nalietanú míľu absolvovala pri 503 km / h a letový kilometer pri 517 km / h. A keďže bol zaznamenaný rekord na verejnej komunikácii, rýchlosť 532,93 km / h v druhej jazde je zároveň najvyššou rýchlosťou, akú kedy auto dokázalo dosiahnuť na normálnej ceste.

READ  Sedan VW Passat končí. Zostane iba „bratislavské“ kombi - Doprava - Auto

Otázkou zostáva, čo to vlastne sériové auto je. Z tohto pohľadu jednoznačne prevažuje Bugatti, ktoré vyrába svoje výrobky v niekoľkých stovkách kusov. To sa nedá povedať o Koenigseggu alebo SSC. Preto sa Bugatti rozhodlo po minuloročnom úspechu nepokračovať v rekordoch. Šéf automobilky Stephan Wilkenmann uviedol, že automobilka sa bude realizovať v ďalších oblastiach, pretože už dokázala v tomto smere niekoľkokrát prekonať všetku mysliteľnú konkurenciu. Uvidíme, či jej tento výsledok ešte bude prekážať. Bugatti sa však v súčasnosti venuje úplne iným problémom. Ako je známe, skupina VW Group predáva slávnu značku chorvátskemu výrobcovi elektrických superšportov Rimac.

SSC Tuatara - rýchlostný rekord do roku 2020

SSC Tuatara - rýchlostný rekord roku 2020

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close