Technológie

Stala sa AMD lídrom na trhu? Procesory Ryzen 5000 Zen 3 zničili Intel

Ešte pred niekoľkými rokmi všetci považovali AMD za výrobcu grafických kariet druhej triedy a slabých procesorov, ktoré ďaleko zaostávali za konkurenciou. Aj napriek tomu, že si Intel za posledných desať rokov prakticky užíval monopol na trhu desktopových CPU. Všetko sa zmenilo v decembri 2016, keď boli predstavené procesory série Ryzen založené na architektúre Zen. Štvrtá generácia prichádza na trh tento mesiac a Intel je na kolenách. Ryzen 5000 nemá odpoveď.

Ako sa spoločnosti AMD podarilo predbehnúť Intel za štyri roky?

AMD za to vďačí zaujímavej náhode. na jednej strane je pravda, že zenová architektúra je skutočne revolučná. Spoločnosť je schopná pracovať na niekoľkých generáciách procesorov naraz a pridanie jadier nie je vďaka čipovému dizajnu problémom.

Zen je určite revolučná architektúra a AMD si za ňu zaslúži veľkú pochvalu, spoločnosť však vďačí za svoje vedúce postavenie na trhu skôr spoločnosti Intel. Tento technologický gigant sa od svojho 14nm výrobného procesu nemohol pohybovať štyri roky. AMD nerieši výrobné procesy a využíva to, čo je na trhu. Vďaka spolupráci s TSMC sa procesory Ryzen vyrábajú 7nm procesom, čo dáva červenému tímu obrovskú výhodu.

Nové procesory Ryzen 5000 ničia spoločnosť Intel vo všetkých kategóriách. Menovite:

  • výkon s jedným vláknom (rýchlejší aj v hrách)
  • viacvláknový výkon
  • cena CPU
  • cena základnej dosky
  • spotreba energie
  • kompatibilné pätice s procesormi Zen 2 (nie je potrebná nová základná doska)
  • Podpora PCI-Express 4.0 (vďaka novým herným konzolám dôležitým pre hry)

Ak teda uvažujete o aktualizácii, teraz je skvelý čas. Môžete napríklad upgradovať svoj počítač 8-jadrový procesor Ryzen 7 5800X s taktom 3,84 GHz, režimom turbo boost až 4,7 GHz, vyrovnávacou pamäťou L3 32 MB za menej ako 450 EUR, ktorá vylomí prakticky všetok i7 od spoločnosti Intel. A ak získate trochu osem jadier, môžete vyskúšať procesory Ryzen 9 s 12 alebo 16 jadrami. Pre menej náročných je pripravený Ryzen 5 so 6 jadrami.

READ  VAR U-Turn Garyho Nevilla volá Premier League za „zložitejšiu“ technológiu

Všetky procesory sú založené na rovnakom 8-jadrovom dizajne chipletov, čo výrazne zjednodušuje vývoj a výrobu. Získajte viac informácií o nových procesoroch v našej správe:

AMD ničí Intel, nový procesor Ryzen 5000 s architektúrou Zen 3 – modely, cena a všetko, čo potrebujete vedieť

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close