Svet

Staňte sa hlasom správ o klimatických zmenách – vyzýva Climate Change Partners

2022 Climate Change Journalism Fellowship Conortium organizované Media Foundation for West Africa

Desať členov Media Foundation for West Africa (MFWA) Climate Change Journalism dostalo pokyn, aby používali kritické spravodajstvo ako nástroj na lepšie rozprávanie príbehov o zmene klímy.

Na záverečnom ceremoniáli prvej kohorty štipendia boli novinári vybraní z desiatich krajín z celého subregiónu poverení spravodajstvom o klíme a hlasom ľudí ovplyvnených meniacou sa klímou.

Novinári z Ghany, Nigérie, Mali, Nigeru, Pobrežia Slonoviny, Burkiny Faso, Beninskej republiky, Guiney, Senegalu a Toga – päť mužov a päť žien – prešli päťmesačným školením, aby pokryli a informovali o problémoch klimatických zmien. .

Konalo sa v piatok v Akkre-Ghane na tému „Riešenie krízy v oblasti klimatických zmien v západnej Afrike prostredníctvom kritickej žurnalistiky“.

Riaditeľ advokácie a výskumu v MFWA, Dr. Kojo Imprime povedal, že je vhodné zlepšiť spravodajstvo o zmene klímy a zabezpečiť, aby bolo „v popredí“ spravodajstva, najmä v subregióne.

Akadémia DW, Dr Impraim, vyjadrila pochvalu sponzorom a poznamenala, že jej cieľom je prispieť ku globálnemu úsiliu pri riešení klimatickej krízy, ktorá výrazne ovplyvňuje globálny juh.

„Globálna klíma sa mení. V západnej Afrike sú bežnými prejavmi zmeny v zrážkovom režime, extrémne vlny horúčav, suchá, záplavy, zlá kvalita ovzdušia a pitnej vody. „Kríza pred nami je spôsob, ako riešiť škodlivé účinky klimatickej krízy,“ povedal.

Panelová diskusia na tému Riešenie kríz v oblasti zmeny klímy v západnej Afrike prostredníctvom kritickej žurnalistiky.

Vedúca investigatívnej žurnalistiky na DW Academy Ghana, Ama Gudjo, zdôraznila, že je potrebné, aby partneri prevzali vedúcu úlohu pri podávaní správ o klíme v západnej Afrike.

„Máte príležitosť viesť zodpovednosť za zmenu klímy a jej problémy v západnej Afrike. Staňte sa hlasom spravodajstva o klíme, pretože ste pripravení rozprávať príbeh,“ povedal.

John Alotti, predseda podujatia a generálny riaditeľ Lesnej komisie, vyjadril potešenie nad inšpiráciou mladých novinárov, aby sa špecializovali na spravodajstvo o klíme.

READ  Venezuela: Milionár vyplatí odškodné spoločnosti El National Diostato Capello

Dúfa, že ich nadšenie pre písanie a rozprávanie klimatických príbehov bude inšpirovať ostatných, aby konali zodpovedne pri zmierňovaní klimatických zmien, keďže povedomie o tejto téme je na kontinente nízke.

„Potrebujeme mladých mužov a ženy, ktorí sa postavia a porozprávajú o tomto probléme. Problémy, vývoj a technológie používané v západnej Afrike sú podobné. Ich spojenie pomohlo rozšíriť ich sieť,“ povedal.

Alodi povzbudil kolegov, aby nepracovali v jame, ale aby sa postavili za politiku, ponúkali lokálne riešenia, hovorili o problémoch a komunikovali ich s vášňou.

„Nebuď príliš dramatický vo svojich správach. Používajte lokálne riešenia a pozitívne posilňovanie. Hláste malé zmeny, povzbudzujte tých, ktorí konajú dobro, merajte situáciu, ktorú vidíte v danom čase, pretože čas [story reportage] Dôležité,“ dodal.

Súčasťou podujatia bola panelová diskusia na túto tému, do ktorej boli zapojené vládne agentúry vrátane Ghanskej meteorologickej agentúry, Lesnej komisie a mediálnej agentúry Ghana News Agency.

David Gwe, zástupca Ghanskej meteorologickej agentúry, upozornil na imperatív novinárov nielen informovať o krízových správach vrátane správ o počasí a záplavách.

Hoci sa môže zdať, že zmena klímy je technickou záležitosťou, nariaďuje novinárom, aby jednoducho hlásili príbehy svojmu publiku a vyhradili si vysielací čas alebo stĺpce pre príbehy súvisiace s klímou.

„Príbehy migrantov a žien v dedinách (zasiahnutých klimatickými zmenami) sa nedostanú na titulnú stránku. Médiá zohrávajú úlohu pri šírení údajov od výskumníkov k politikom. Vysvetlite dopady (zmeny klímy) obyčajným ľuďom a miestnym ľuďom ktorí sú závislí na miestnej výrobe potravín. Vzdelávať ľudí o tom, ako ich aktivity ovplyvňujú zmenu klímy,“ povedal.

Zástupca Komisie pre lesníctvo Charles Sarpong vyzval na zapojenie klimatológov do diskusií o klíme, aby poskytli technickú expertízu do dialógov o klíme.

„Do našich mediálnych programov by sme nemali pozývať len politikov. Musíme pozvať odborníkov a osobnosti, ktoré vedia dobre vysvetliť klimatické problémy. Študujte, čo potrebujete urobiť, a zdokonaľte sa,“ povedal.

READ  Lula pristupuje k sociálnej demokracii a vytvára tak širší anti-bolzanský front
Staňte sa hlasom správ o klimatických zmenách – vyzýva Climate Change Partners
Emmanuel Bright Kwaiko odovzdal svoj certifikát generálny riaditeľ Lesnej komisie Ghany John Aloti.

Emmanuel Bright Quaicoe z Luv FM bol medzitým vymenovaný za najlepšieho spisovateľa príbehov v rámci Spoločenstva za jeho výnimočné spisovateľské schopnosti pri podávaní správ o klimatických problémoch.

Vylúčenie zodpovednosti: Názory, názory, komentáre, príspevky a vyhlásenia čitateľov a prispievateľov na tejto stránke nemusia nevyhnutne predstavovať názory alebo politiku spoločnosti Multimedia Group Limited.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close