najnovšie správy

Starosta Malaciek pred sudcom: Upozornil som políciu na čudné praktiky, chcú ma zdiskreditovať

Minulý týždeň bol zatknutý populárny starosta Malaciek Juraj Říha, ktorý bol obvinený z prijatia úplatku. Starosta však tvrdí, že sa ho niekto snaží zbaviť funkcie. Z rozhodnutia súdu o prepustení libérationyi vyplýva, že v prípade existuje ďalšia zaujímavá osoba.

Je to skutočne korupcia alebo úmyselné zdiskreditovanie primátora Malacieka? Juraj Říha a miestny podnikateľ Mário Longauer boli minulý týždeň zatknutí elitou NAKA počas podujatia Staviteľ. Vyšetrovateľ ich obvinil z prijímania úplatku v rámci spracovania rozhodnutia o schválení projektu miestneho rozvoja.

Říha svoje prekvapenie neskrývala pred sudcom, ktorý sa rozhodol poslať ho za mreže. Povedal naopak, že práve on upozornil policajné orgány na najpodivnejšie veci súvisiace so schválením projektu rozvoja.

„Prekvapilo ma, že som mal akceptovať úplatok, keď som podnikal proaktívne kroky, nič som nezačal a ani som nevedel o žiadnom stretnutí,“ povedal Říha sudcovi. Dôkazom toho je uznesenie špecializovaného trestného súdu, ktoré Aktuality.sk získal na základe žiadosti o informácie.

Podľa polície sa však prípad mal považovať za skorumpovaný „výmenný obchod“: ak mesto zabezpečí plynulé schválenie projektu rozvoja, zástupca developera následne pre mesto zorganizuje všetky potrebné oznámenia o dopravná kontrola na výstavbu športovej haly.

Špeciálny prokurátor požadoval zadržanie oboch obžalovaných, špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici ich však nechal voľný. Najvyšší súd vo štvrtok rozhodne o sťažnosti prokurátora proti rozsudku.

Ukázal políciu

Starosta mesta Malaciek Juraj Říha povedal sudcovi, že v prípade schválenia uvedeného rozvojového projektu ho tlačila developerská spoločnosť, ale do jeho zásahu zasahoval aj bývalý starosta Veľkých Leváre. priazeň. Podľa vlastných slov Říha tomuto tlaku odolávala.

Tlak však odmieta bývalý starosta Veľkého Levára Štefan Kudlička. „Sledoval som ho asi 15 minút za priateľskú kávu. Len som sa ho spýtal, či by mohol pre vývojárov niečo urobiť v tomto smere,“ povedal pri telefonickom hovore. Pravdepodobne ani nevedel, aký je to vývojový projekt alebo spoločnosť, ktorá za ním stojí. Poznal iba meno osoby, ktorá ju zastupovala. Kudlička nechcel prezradiť meno osoby.

Starosta Říha sa údajne obrátil aj na policajného náčelníka podozrivého z vybavovania potrebných dokumentov, zatiaľ čo do celej záležitosti mala byť zapojená organizovaná skupina spojená s políciou. Bol údajne tiež v kontakte s policajným inšpektorátom.

„Úplne odmietam spáchať čin, za ktorý som vinný. Pre mňa je veľmi nepríjemným prekvapením, že ma obviňujú. Bol som to ja, keď zistil podozrenie zo spáchania trestného činu. , bol veľmi aktívny pred dvoma mesiacmi a kontaktoval som priamo prezidenta Policajného zboru, požiadal o pomoc a dokázal, že som pripravený svedčiť, “uviedol počas týždňa starosta Malaciek. posledný. pred súdom v prípravnom konaní.

Starosta tvrdí, že sám upozornil na kontakty medzi okresným inšpektorátom dopravy a promotérom.

Hovorkyňa prezídia Policajného zboru Andrea Dobiášová potvrdila, že sa policajný prezident stretol s Říhom. Jeho podozrenie mala polícia oznámiť Úradu inšpekčných služieb Ministerstva vnútra.

Tlačová služba ministerstva však napísala, že úrad inšpekčných služieb nevykonal žiadne konanie týkajúce sa podozrenia primátora Malacca.

#SpajaNasZodpovednost

Prebiehajúca pandémia môže tiež ohroziť posledné nezávislé médiá, ktoré nemajú zamknutý obsah. Medzi ne patrí Aktuality.sk. Overené informácie vám prinášame na minútu, takmer nepretržite 7 dní v týždni. Náš obsah je k dispozícii zadarmo pre každého z vás. Súčasný ekonomický pokles spôsobil masívny pokles príjmov z mediálnej reklamy, čo veľmi vážne zasiahlo aj Aktuality.sk. Dnes viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme vašu podporu – čitatelia. Ďakujeme Vám! #SpajaNasZodpovednost

Už máte účet? prihlásiť sa

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close