Veda

Staroveký 15 000 rokov starý vírus identifikovaný pri topení tibetských ľadovcov

Rovnako ako začiatok hororového filmu, aj starí tvorovia vychádzajú z chladiarenského skladu teraz sa topiaceho permafrostu: od neuveriteľne dobre zachovanej vyhynutej megafauny, ako je vlkovaný nosorožec, až po 40 000 rokov staré pozostatky obrieho vlka a baktérie staršie ako 750 000 rokov.

Nie všetci sú mŕtvi. Storočný mach dokázal v laboratórnom teple znovu ožiť. Aj napriek tomu však boli neskutočne malé 42 000 rokov staré škrkavky.

Tieto fascinujúce pohľady na organizmy z ďalekej minulosti Zeme odhaľujú históriu starodávnych ekosystémov vrátane podrobností o prostredí, v ktorom existovali. Tavenina však tiež vyvolala určité obavy z návratu starodávnych vírusov, ktoré nás prenasledujú.

„Topenie nepoškodí iba tie starodávne uložené mikróby a vírus, ale tiež ich uvoľniť pre životné prostredie v budúcnosti, “uvádzajú vedci Napíšte novú štúdiu, Viedol prvý autor a mikrobiológ Xi-Ping Zhong z Ohio State University.

Vďaka novým technikám metagenomiky a novým spôsobom, ako udržať ich vzorky ľadového jadra sterilné, sa vedci snažia získať lepšie pochopenie toho, čo je v nich skutočne zmrazené.

V novom výskume sa tímu podarilo identifikovať zbierku desiatok jedinečných 15 000 rokov starých vírusov z ľadovej čiapky Gulia na Tibetskej náhornej plošine a získať prehľad o ich funkciách.

„Tieto ľadovce sa tvorili pomaly a spolu s prachom a plynmi sa v tomto ľade nahromadilo aj veľa a veľa vírusov,“ povedal Zhong. Tím vo svojom príspevku vysvetľuje, že tieto mikróby pravdepodobne predstavujú ľudí prítomných v atmosfére v čase ich akumulácie.

predchádzajúce štúdie preukázali koreláciu mikrobiálnych spoločenstiev so zmenami v koncentráciách prachu a iónov v atmosfére a môžu tiež naznačovať klimatické a environmentálne podmienky v tom čase.

V rámci týchto zmrazených záznamov o staroveku vo výške 6,7 km (22 000 stôp) nad morom v Číne vedci zistili, že 28 z 33 vírusov, ktoré identifikovali, nikdy predtým nebolo vidieť.

READ  Portlandskí lekári hovoria o COVID-19, príznakoch chrípky - tu je návod, ako spoznať rozdiel | Novinky

„Ide o vírusy, ktorým sa darí v extrémnych prostrediach,“ povedal „Podpisy génov, ktoré im pomáhajú infikovať bunky v chladnom prostredí – iba skutočný genetický podpis toho, ako je vírus schopný prežiť v extrémnych podmienkach,“ uviedol mikrobiológ Ohio State University Matthew Sullivan.

Pri porovnaní ich genetických sekvencií s databázami známych vírusov tím zistil, že najpočetnejším vírusom v obidvoch vzorkách ľadového jadra sú bakteriofágy, ktoré infikujú metylobaktéria – dôležitý pre baktérie metánový cyklus v ľade.

súviseli s najčastejšie detegovanými vírusmi metylobaktéria Rastlina a kmene v pôdnych biotopoch – v súlade s a predchádzajúca správa že hlavný zdroj prachu usadeného na ľadovej čiapke Gulia pravdepodobne pochádza z pôdy.

„Tieto zmrazené vírusy pravdepodobne pochádzajú z pôdy alebo rastlín a uľahčujú získavanie živín pre svojich hostiteľov,“ uviedol tím. uzavrel.

Zatiaľ čo minulosť starodávnych vírusov sa javí ako obzvlášť znepokojujúca v stredoveku.pandémia pandémiaNajväčšie nebezpečenstvo spočíva v tom, čo ešte topiaci sa ľad po sebe zanecháva – obrovské zásoby odseparovaného metánu a uhlíka. Je však zrejmé, že ľad môže obsahovať aj informácie o minulých zmenách životného prostredia a vývoji vírusov.

„Vieme veľmi málo o vírusoch a mikróboch v týchto extrémnych prostrediach a o tom, čo presne je tam vonku,“ Hovorí vedkyňa Zeme Lonnie Thompson, ktorý poznamenáva, že stále máme nezodpovedaných veľa dôležitých otázok.

„Ako reagujú baktérie a vírusy Zmena podnebia? Čo sa stane, keď prejdeme z doby ľadovej do teplejšieho obdobia, ako sme teraz? “

Je ešte veľa čo objavovať.

táto štúdia . bola publikovaná v mikrobiálna flóra.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close