Ekonomika

Štatistiky podceňujú závislosť Slovenska od dovozu energie – EURACTIV.com

Údaje Eurostatu za rok 2020 naznačujú, že Slovensko dováža 56 % svojich celkových energetických potrieb, nepočítajúc jadrovú energiu, ktorá by podľa analytikov predstavovala viac ako 80 %.

Podľa analytikov VÚB banky by sa jadrové palivo malo brať do úvahy pri výpočte celkovej energetickej závislosti krajiny.

Vrátane jadrovej energetiky – Slovensko je úplne závislé od Ruska – krajina dováža 81 % svojich energetických potrieb, čím je Malta (98 %), Cyprus (92 %), Luxembursko (91 %) a piata najzávislejšia krajina EÚ. Grécko (81 %).

Bez jadrovej energie je toto číslo 56 %, čo je o dva percentuálne body menej ako priemer EÚ (58 %). Náklonnosť sa zvyšuje, keď sa jadrová energia započítava v Čechove (39 % až 58 %) a Maďarsku (57 % až 72 %).

Slovensko však väčšinu energie dováža z Ruska a jadrová energetika tvorí štvrtinu všetkej spotreby energie, uviedol hlavný ekonóm VÚB Zdenko stefanides.

Trinásť krajín EÚ využíva jadrovú energiu. Na Slovensku sú v súčasnosti v prevádzke dva reaktory, jeden v Jaslovskom Bohuniši a jeden v Moshove. Tretia v Mochovciach sa má spojiť s tohtoročnou fázou, štvrtá o dva roky neskôr.

Po začiatku vojny dostalo ministerstvo hospodárstva od ruského štátneho podniku TVEL dostatok jadrového paliva na ďalší rok. Palivo je vyrobené špeciálne pre pece ruskej výroby a zmena dodávateľa nebude jednoduchá záležitosť. Slovensko má so spoločnosťou TVEL zmluvu na štyri roky.

Ministerstvo začalo rokovať s americkým dodávateľom Westinghouse, ktorý v súčasnosti nevyrába palivo potrebné pre slovenské jadrové elektrárne a bude drahšie.

READ  Gréci bojujú za ochranu mesta pred prudkým požiarom

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close