Hlavné správy

Stephanie – Zabudnutá princezná Rusov

Habsburg zanechal titul Kráľovská romanca a odišiel domov na Bratislavské panstvo.

Ako pokračuje čakanie na obnovu zrúteného kaštieľa v Rusovse na okraji Bratislavy, znovu sa objavuje história jedného z jeho najlepších majiteľov.

Belgická princezná Stephanie, vdova po korunnom princovi Rudolfovi Habsburskom, dcéra jednej z najslávnejších osobností habsburskej ríše cisárovnej Alžbety, známejšej ako CC – opustila svoje kráľovské tituly, aby sa vydala za muža, ktorého milovala, a takmer štyroch o desaťročia neskôr pri kaštieli.

Ale spustnutá, ale zaujímavá neogotická budova na okraji hlavného mesta Slovenska História jeho života je dnes málo známa.

„Úprimne, koľko ľudí v dnešnej Bratislave vie, že tam žil taký dôležitý človek?“ Bratislava požiadala sprievodkyňu Susannu Kodarovú.

Súvisiaci článokJeden z najstarších bratislavských parkov získa späť svoju historickú podobu čítaj viac

Prvá zmienka o hrade v Rusovse pochádza z 13. storočia, ale kaštieľ, ktorý dnes stojí v obci, je výsledkom rozsiahlej rekonštrukcie budovy v polovici 19. storočia.

Rozsiahly park obklopujúci kaštieľ sa v súčasnosti obnovuje, budova je však v dezolátnom stave, ktorý je desaťročia nevyužívaný.

Verejná súťaž na jej rekonštrukciu, ktorá sa má následne použiť na reprezentatívne účely štátu, je v záverečnej fáze.

Málokto vie o histórii svojich občanov.

Väčšina Bratislavčanov spája kaštieľ s folklórnym súborom Slovenský Ľudový Umelecký Kolektív (SĽUK), ktorý tu mal svoje sídlo, a nie s veľmožmi, ktorí v ňom bývali.

Medzitým sa dedina Rusovs, známa tiež ako Orosver v maďarčine a Karlberg v nemčine, stala súčasťou Maďarska po rakúsko-uhorskom rozpade v roku 1920 a skutočnosť, že bola súčasťou Slovenska iba od roku 1947, zvýšila informovanosť v r. veľa slovenských biografií o histórii princeznej Stephanie.

Napriek tomu na neho nezabudli historici ani tí v Rousseau.

Diana Moulezov, ktorá minulý rok na jeseň vydala knihu o živote princeznej, uviedla, že „jej štedrosť si tam pamätajú dodnes“.

READ  Matka roka predala svojho syna mužovi usvedčenému z jeho výchovy: na súde vyšli najavo hrozné informácie

Kto je princezná Stephanie?

28. januára 2021 o 17:01 | Jana Liptková

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close