World

Strašidelné správy: Mikroplasty sa našli v ľudských orgánoch prvýkrát! Aké budú následky?

Už v roku 2018 je zrejmé, že pitie z plastového pohára zanechá na ľudskom tele stopy. V tom čase vedci z Viedne ukázali, že mikroplastiky možno nájsť aj vo vzorkách ľudskej stolice. Nebolo však jasné, či sa tieto plastové častice, ktoré prijímame asi 250 gramov ročne, jednoducho dostanú do čriev a potom sa okamžite znovu vylúčia, alebo či sa v nás hromadí.

Stále však nie je jasné, ako plastové častice ovplyvňujú ľudské zdravie. Teraz je však isté, ako vedci USA nedávno oznámili túto jeseň stretnutie Americkej chemickej spoločnostiže častice s veľkosťou iba niekoľko mikrometrov už prenikli hlboko do našich orgánov a tkanív.

Mikroplasty v dôležitých orgánoch

Vedené Charles Rolsky z Arizonskej štátnej univerzity našiel to, čo hľadal v 47 vzorkách, ktoré skúmal na časticiach malých ako niekoľko mikrometrov – v orgánoch, ktoré majú dôležitú filtračnú funkciu: pľúca, pečeň, slezina a obličky.

Dokázali tiež zistiť kontroverznú chemickú zlúčeninu bisfenol A, ktorá sa používa pri výrobe plastov, vo všetkých štyroch orgánoch a vo všetkých vzorkách.

Čo to môže spôsobiť

Podľa rôznych štúdií môže dokonca aj malé množstvo bisfenolu A poškodiť nervy alebo spôsobiť rakovinu. Môže tiež meniť hormóny a spôsobiť vysoký krvný tlak. Môže tiež spôsobiť erektilnú dysfunkciu, srdcové problémy a oslabiť ďasná a spôsobiť alergické reakcie. EÚ preto napríklad zakázala používanie v dojčenských fľašiach a cumlíkoch.

Neškodné alebo ohrozujúce zdravie?

Vedci sa obávajú prenikania malých častíc do orgánov. Povedal kolega Rolun Varun Kelkar pre Spektrum.de: „Nechcem byť alarmistom, ale je znepokojujúce, že tieto biologicky neodbúrateľné častice sa tiež ukladajú do ľudského tkaniva a hromadia sa tam.“

V súčasnosti nikto nemôže povedať, či je plast v našom tele neškodný alebo či predstavuje vážne zdravotné riziko. Druhá možnosť by nebola veľmi pekným nápadom vzhľadom na neustále rastúcu výrobu plastov.

READ  Najväčšia priehrada v Číne je takmer plná, existuje riziko jej pretečenia - World - News

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close