svet

„Stratili sme motory. Mayday.“ Zúfalí piloti chceli pristáť na bruchu lietadla skôr, ako sa zrútili

Havária lietadla, pri ktorej zahynulo najmenej 97 ľudí, bola pravdepodobne spôsobená niekoľkými technickými poruchami na stroji. Podľa záznamu čiernej skrinky, ktorý sa objavil na internete, piloti volali riadiacu vežu tesne pred pádom a stratili obidva motory.

Posledným úsilím malo byť „pristátie na bruchu“, to znamená bez podvozkových kolies, ktoré podľa dostupných informácií nebolo možné predĺžiť. Avšak najmenej dvaja ľudia prežili túto katastrofu, z ktorých jeden opísal udalosti pre zahraničné médiá.

V južnom Pakistane v Karáčí narazil krátko pred plánovaným pristátím na obývanú oblasť Airbus A-320 so stovkami ľudí na palube. Podľa správ k dnešnému dňu dvaja z nich prežili tragédiu, píše Reuters.

Všetko bolo v poriadku, píše sa v správe

Piloti oznámili poruchu oboch motorov tesne pred nehodou. „Ideme rovno – stratili sme motory“, pilot zavolal do riadiacej veže.

“Potvrďte pokus pristáť na brucho. Môžete pristáť na dráhe 25,” veža reagovala, zatiaľ čo piloti sa zjavne neúspešne pokúsili opustiť pristávacie zariadenie a zakričali, “Rozumiem. Pomoc. Pomoc. Pomoc. Pakistan 8303. “

“Pakistan 8303. Rozumiem. Obe pristávacie dráhy sú k dispozícii na pristátie,” riadiaca veža sa pokúsila upokojiť pilotov, ale v tom čase piloti mlčali a viac nehovorili. Krátko nato v pakistanskom dopravnom lietadle havarovalo v husto osídlenej oblasti Karáči.

“Posledné, čo sme od pilotov počuli, bolo to, že mali technické problémy. Potom bolo iba ticho … Je to obrovská tragédia,” hlásené podľa denníka The Guardian Hovorca pakistanských národných leteckých spoločností Abdullah Khan.

Deň pred nehodou Airbus odletel do Lahore z hlavného mesta Ománu, Muscat. Technická správa, ktorú zverejnil pakistanský denník Dawn, naznačuje, že kontrola neodhalila žiadnu poruchu motorov, podvozku alebo väčšieho systému. Tiež sa v ňom uvádza, že stav týchto dvoch motorov je „uspokojivý“ a že lietadlo podlieha pravidelnej údržbe. Pakistanský úrad pre civilné letectvo povolil spoločnosti Airbus lietať do novembra tohto roku.

Výrobca Airbus vo vyhlásení uviedol, že stroj bol v prevádzke od roku 2004, mal 25 860 letov a 47 100 hodín letu. Spoločnosť ponúkla pomoc pri vyšetrovaní nehody.

Videl som iba dym

Podľa miestnych nemocníc zomrelo najmenej 56 ľudí, ale úrady uviedli rôzne čísla. Starosta Karáčí Vasim Achtar uviedol, že najmenej šesť domov bolo zničených. Veliteľ generálneho štábu armády Jave Badzhva zablahoželal pozostalým. Premiér Imran Khan na Twitteri povedal, že bol „šokovaný a zarmútený“ nehodou, odsúdil rodiny mŕtvych a oznámil, že vyšetrovanie príčin tragédie sa začalo okamžite.

Nehoda prežili dvaja cestujúci. Jedným z nich je podľa regionálnych orgánov riaditeľ pandžábskej banky Zafar Masoud. Človek utrpel niekoľko zlomenín, ale hovorí sa, že je hovorcom provincie Sindh „uvedomelý a pohotový“,

Druhým je inžinier Muhammad Zubair. Povedal spoločnosti Geo News, že pilot sa pokúsil pristáť, že lietadlo zostúpilo, ale bol nútený vzlietnuť znova. Po asi desiatich minútach pilot oznámil, že sa pokúsi pristáť druhýkrát, potom lietadlo havarovalo, uviedol Zubair z nemocničného lôžka v civilnej nemocnici v Karáčí.

„Videl som iba dym a plamene“, povedal. “Počul som výkriky zo všetkých strán. Deti, dospelí. Videl som iba plamene. Nevidel som nikoho, iba som počul ich výkriky,” povedal. „Zložil som si bezpečnostný pás a videl som svetlo. Prešiel som cez to a musel som skočiť asi tri metre, aby som sa dostal do bezpečia.“ Precenil.

Ďalší kľúčový problém

Zahraničné médiá uviedli skúseného experta v oblasti civilného letectva a uviedli, že ďalším kľúčovým problémom bolo, že piloti nevybrali podvozok (pravdepodobne z dôvodu inej technickej poruchy). Podľa citovaného anonymného experta je však veľmi skoro na určenie presnej príčiny nehody.

Odborníci v oblasti bezpečnosti letectva všeobecne tvrdia, že letecké nehody sú zvyčajne viac ako jednou príčinou, ale takéto vyšetrovanie bude trvať dlho.

Telá mŕtvych boli už prepravené do márnice a nemocnice a trosky sú stále na mieste. Úrady ešte musia potvrdiť objav letových zapisovačov. Počas nehody v husto osídlenej oblasti bolo poškodených 25 domov a ich obyvatelia dostali iné ubytovanie.

Pakistan, podobne ako iné krajiny, minulý týždeň obmedzil leteckú dopravu v dôsledku koronavírusu a obnovil vnútroštátne lety. Cieľom bolo umožniť Pakistancom presídliť sa so svojimi rodinami počas moslimského sviatku Eid al-Fitr, ktorý sa oslavuje po pôstnom mesiaci ramadánu a začína cez víkend.

Piatková nehoda bola najhoršou leteckou haváriou v Pakistane od roku 2012, keď došlo k havárii Boeingu neďaleko Islamabadu a pri búrok bolo zabitých 127 ľudí.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close