Veda

Stratosféra sa zmenšuje z emisií podnebia, odhalili vedci. Emisie skleníkových plynov

Stratosféra sa zmenšuje vďaka veľkým emisiám skleníkových plynov ľudstva, odhalila nová štúdia.

Vedci zistili, že hrúbka atmosférickej vrstvy sa od 80. rokov zmenšila na 400 metrov a do roku 2080 bude tenšia asi o jeden kilometer bez väčšieho zníženia emisií. Zmeny môžu mať vplyv na prevádzku satelitov, navigačné systémy GPS a rádiovú komunikáciu.

Objav je najnovším, ktorý ukazuje hlboký vplyv ľudí na planétu. V apríli to vedci ukázali Klimatická kríza zmenila os Zeme Pretože hromadné topenie ľadovcov vedie k prerozdeleniu hmotnosti po celom svete.

Stratosféra sa rozprestiera približne od 20 km do 60 km pod povrchom Zeme. Dole je troposféra, v ktorej žijú ľudia, a tu sa oxid uhličitý ohrieva a rozširuje vzduch. To posúva dolnú hranicu stratosféry nahor. Ale navyše, keď CO2 Vstupuje do stratosféry. V skutočnosti ochladzuje vzduch a tým sa zmenšuje.

Podľa Juana Enela, člena Orense a výskumného tímu na Vigo University v Španielsku, je zmenšujúca sa stratosféra jasnou indikáciou klimatických núdzových účinkov a účinkov na planéte. Povedal: „Je to šokujúce. „To dokazuje, že hráme s prostredím do 60 kilometrov.“

Vedci už vedeli, že troposféra sa zvyšuje s rastúcimi emisiami uhlíka, a predpokladali, že stratosféra sa zmenšuje. Nová štúdia je to však prvá, ktorá to demonštruje, a ukazuje, že sa zmenšuje na celom svete minimálne od 80. rokov, keď sa prvýkrát zhromažďovali satelitné údaje.

Ozónová vrstva, ktorá absorbuje UV lúče zo Slnka, je v stratosfére a vedci si mysleli, že stratu ozónu v posledných desaťročiach možno pripísať zmenšovaniu. Menej ozónu znamená menej tepla v stratosfére. Nový výskum však naznačuje, že tento CO. Je vzostup2 Je to za stagnáciou kontrakcie stratosféry, nie za úrovňou ozónu, ktorá sa obnovila po tom, čo Montrealská zmluva z roku 1989 zakázala CFC.

štúdium, Publikované v časopise Environmental Research Letters„Došiel k svojmu záveru pomocou malého súboru satelitných pozorovaní z 80. rokov v kombinácii s niekoľkými klimatickými modelmi vrátane zložitých chemických interakcií vyskytujúcich sa v atmosfére.

Západ slnka nad Indickým oceánom. Brilantný sled farieb predstavuje nad tmavým povrchom Zeme viac vrstiev atmosféry. Pre troposféru sú charakteristické sýto oranžové a žlté farby, ktoré siahajú do výšky 6–20 km nad povrchom Zeme. Ružová až biela oblasť nad mrakmi sa javí ako stratosférická; Táto atmosférická vrstva má zvyčajne malú alebo žiadnu oblačnosť a rozkladá sa asi 50 km nad povrchom Zeme. Modré vrstvy nad stratosférou označujú hornú vrstvu atmosféry, keď sa postupne mení na temnotu vesmíru. Foto: NASA

„Môže to mať vplyv na trajektóriu satelitu, životnosť a zotavenie na obežnej dráhe.“ […] Šírenie rádiových vĺn a nakoniec celková výkonnosť globálneho pozičného systému a ďalších vesmírnych navigačných systémov, “uviedli vedci.

Profesor Paul Williams z University of Reading vo Veľkej Británii, ktorý sa nezúčastnil nového výskumu, uviedol: „Táto štúdia poskytuje prvé pozorovacie dôkazy stratosférickej kontrakcie a ukazuje, že v skutočnosti je to skôr spôsobené našimi skleníkovými plynmi ako emisiou ozónu. . “

„Niektorí vedci začali hornú atmosféru nazývať„ ignorosférou “, pretože je veľmi zle študovaná,“ uviedol. „Tento nový dokument posilní dôvod na lepšie pozorovanie tejto vzdialenej, ale kriticky dôležitej časti atmosféry.“

„Je pozoruhodné, že po desaťročiach výskumu stále skúmame nové aspekty zmeny podnebia,“ uviedol Williams, ktorého vlastný výskum ukázal, že môžu nastať klimatické krízy. Triple Množstvo ťažkých nepokojov, ktoré zažili cestujúci v leteckej doprave. „Núti ma zaujímať, aké ďalšie zmeny spôsobujú naše emisie atmosfére, ktoré sme ešte neobjavili.“

Vedcom dominovali činnosti ľudstva na planéte. Vyzval na odporúčanie oznámenia Nový geologický vek: antropocén.

Navrhované antropocénové markery zahŕňajú rádioaktívne prvky rozptýlené pri testoch jadrových zbraní v 50. a 20. rokoch Domáce kuracie kostiVďaka zvýšeniu produkcie hydiny po druhej svetovej vojne. Iní vedci navrhli rozsiahle znečistenie plastmi ako celok Značka plastového veku, Sledovať dobu bronzovú a železnú.

READ  Na Marse boli objavené starodávne podzemné jazerá

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close