Technológie

Stredná Európa: Predpoveď nepriaznivého počasia pre časti Rakúska, Nemecka, Lichtenštajnska, Slovenska a Švajčiarska minimálne do 17. mája

16. mája 2023 | 03:43 UTC

V niektorých častiach strednej Európy sa očakáva výdatný dážď minimálne do 17. mája. Potenciálne narušenie dopravy, obchodu a služieb.

Informácie

Doprava

životné prostredie

Komunikácia/Technológia

DEU

CHE

AUT

SVK

klamať

udalosť

V niektorých častiach strednej Európy sa očakáva výdatný dážď minimálne do 17. mája. Postihnutá oblasť zahŕňa Rakúsko, Lichtenštajnsko, Slovensko, časti južného Nemecka a veľkú časť stredného a východného Švajčiarska. V postihnutých oblastiach sa môžu vyskytnúť úhrny zrážok 3-8 cm (1,2-3,1 palca). Silné dažde môžu spôsobiť záplavy v nízko položených oblastiach a zosuvy pôdy na nestabilných svahoch. Od 16. mája vydali meteorologické strediská príslušnej krajiny výstrahy pred oranžovými dažďami (stredné na troch úrovniach pre všetky regióny okrem Nemecka, druhé najnižšie na štyroch úrovniach) pre východné oblasti. -Stredné Rakúsko, južné Bavorsko v Nemecku, Lichtenštajnsko, západné Slovensko a celé stredné a východné Švajčiarsko. Pre väčšinu Rakúska a Slovenska platia žlté výstrahy pred silným dažďom. Úrady môžu v najbližších dňoch aktualizovať a rozšíriť pokrytie výstrah pred počasím.

Nebezpečné podmienky
Pokračujúce silné dažde môžu spôsobiť záplavy v nízko položených komunitách v blízkosti riek, potokov a potokov. Záplavy miest sú možné aj v rozvinutých oblastiach s ľahko ponorenými systémami odvodňovania dažďovej vody. Lokality nachádzajúce sa po prúde od veľkých nádrží alebo riek môžu byť vystavené bleskovým povodniam po relatívne krátkych obdobiach intenzívnych zrážok. Zosuvy pôdy sú možné v kopcovitých alebo kopcovitých oblastiach, najmä v pôdach s vysokými zrážkami.

Úrady môžu v najbližších dňoch vydať príkazy na povinnú evakuáciu komunitám ohrozeným záplavami. Prerušenia dodávok energie a telekomunikačných služieb sú možné tam, kde inžinierske siete ovplyvňujú významné záplavy alebo zosuvy pôdy.

Doprava
Záplavové vody a toky úlomkov môžu spôsobiť, že niektoré mosty, železničné siete alebo cesty budú nepriechodné a ovplyvniť cestovanie po súši v postihnutých oblastiach a okolo nich. Zabrzdenie povrchu ciest môže spôsobiť nebezpečné jazdné podmienky na regionálnych diaľniciach. Úradníci môžu dočasne uzavrieť niektoré nízko položené cesty, ktoré sú zaplavené záplavami. Nepriaznivé počasie môže spôsobiť meškanie a zrušenie letov na letiskách v regióne. Záplavy môžu zablokovať regionálne železnice; V oblastiach, ktoré môžu spôsobiť meškanie a odrieknutie nákladných a osobných vlakov, sú pravdepodobné silné dažde a záplavy tratí.

READ  Slovensko prijme vojakov NATO napriek nevôli verejnosti – EURACTIV.com

V nízko položených oblastiach môže dôjsť k narušeniu miestnych obchodných činností; Niektoré podniky nemusia fungovať na plný výkon kvôli povodňovým škodám na zariadeniach, možnej evakuácii a neschopnosti niektorých zamestnancov dostať sa na pracoviská.

Poradenstvo

Sledujte miestne médiá pre aktuálne informácie o počasí a súvisiace upozornenia. Pred cestou potvrďte všetky rezervácie dopravy a obchodné stretnutia. Zohľadnite lokálne meškania cestovania a potenciálne prerušenia dodávateľského reťazca tam, kde sa predpovedajú záplavy. Nejazdite po zaplavených cestách. V prípade dlhotrvajúcich výpadkov prúdu nabíjajte zariadenia napájané z batérie.

zdrojov

MeteoAlarm
Rakúsky ústredný ústav pre meteorológiu a geodynamiku (ZAMG)
Nemecko Deutscher Wetterdienst (DWD)
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMU)
Švajčiarsky federálny úrad pre meteorológiu a klimatológiu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close