Hlavné správy

Stredoeurópski prezidenti, miestodržiteľská organizácia Maďarsko Andrzej Duda, Poľsko si pripomína 30 rokov Slovenska

Lídri Poľska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska sa v utorok stretli dva dni v severnom Poľsku pri príležitosti 30. výročia Viceroyalty Group, neformálneho orgánu pre politickú a ekonomickú spoluprácu v regióne.

Ich rokovania zahŕňajú boj proti infekcii korónovými vírusmi, vytvorenie energetickej bezpečnosti, ochranu podnebia a medzinárodné a atlantické vzťahy. Táto skupina, známa tiež ako V4, často vytvára spojenectvá v medzinárodných vzťahoch, najmä v rámci Európskej únie.

Poľský prezident Andrzej Duda víta Slovenku Susannu Kaputovú, Maďara Janosa Adara a Čecha Miloša Zemana v rezidencii na pobreží Baltského mora na polostrove Hell.

Na začiatku slávnostného ceremoniálu Duda uviedol, že skupina V4 má pozitívnu úlohu v európskych a transatlantických vzťahoch.

„Táto skupina je dôležitá, ak nie hlavným katalyzátorom regionálnej spolupráce v celej strednej Európe, a významne prispieva k spolupráci a politickým procesom súvisiacim s EÚ a NATO,“ uviedol Duda.

„Pri pohľade na tri desaťročia, ktoré uplynuli od konca komunizmu (…), vidíme, že boli poznačené nielen veľkými ekonomickými a politickými víťazstvami, ale aj rýchlym sociálnym a civilizovaným vývojom,“ uviedol Duda.

Vyjadril spokojnosť, keď videl svojich hostí „v dobrom zdraví“ v dobrom zdravotnom stave, a dúfal, že národné imunizačné metódy „prinesú úľavu našim krajinám a pomôžu ľuďom vrátiť sa do normálneho života“.

Na konci stredajšej schôdze uskutočnia prezidenti telekonferenciu.

Budúci týždeň sa poľský premiér Matos Moraveki bude každoročne stretávať na čele vládnych predstaviteľov skupiny V4 s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom na múre Wall v juhopoľskom Krakove.

Schôdza bola pripravená s cieľom oznámiť budúce ciele skupiny a diskutovať o otázkach týkajúcich sa internetu a online hier, uviedol námestník ministra zahraničných vecí Simon Singovsky alebo Zak.

Staršia verzia tohto príbehu vyslovovala meno prezidenta Slovenska ako Susanna Kapudova, nie Jusanna Saputova.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close