Ekonomika

Stretáva sa so slovenským zástupcom FM Amirom Abdullahiyanom

Teherán – Vysoký slovenský diplomat sa v utorok popoludní stretol s iránskym ministrom zahraničných vecí Amirom Hossainom Abdullahim.

Námestníčka ministra zahraničných vecí SR Ingrid Broková odcestovala do Teheránu na politické konzultačné stretnutie s námestníkom ministra zahraničných vecí Iránskej islamskej republiky.

Podľa iránskeho ministerstva zahraničných vecí viedli Brokova a Amir Abdolahiyan rozhovory o spoločných záujmoch.

Amir Abdullahian na stretnutí povedal, že je spokojný s výsledkami politických konzultácií medzi námestníkmi iránskeho a slovenského ministerstva zahraničných vecí. Oznámil tiež pripravenosť Iránu prehĺbiť politickú a ekonomickú spoluprácu s Bratislavou na bilaterálnej úrovni a v medzinárodných organizáciách.

Minister zahraničných vecí uviedol, že plán usporiadať stretnutie spoločnej ekonomickej skupiny s cieľom prediskutovať nové obchodné a ekonomické oblasti je dobrou príležitosťou.

Amir Abdullahian zopakoval politický postoj islamskej republiky a jej nesúhlas s vojnou a jej poškodzovaním civilistov, pričom poukázal na aktuálny vývoj v regióne.

„Bohužiaľ v našom regióne, vrátane Afganistanu, Palestíny a Jemenu, vidíme srdcervúce scény ubližovania obyčajným ľuďom, ženám a deťom,“ povedal iránsky veľvyslanec.

Amir Abdullahian poukázal na to, že medzinárodné a európske spoločnosti a organizácie musia prijať systematický prístup a venovať tejto problematike väčšiu pozornosť.

Námestník ministra zahraničných vecí SR vyjadril spokojnosť s politickými konzultáciami medzi oboma krajinami. Broková zdôraznila dôležitosť posilňovania politických a ekonomických väzieb medzi Iránom a Slovenskom.

Prokhova v pondelok rokoval s námestníkom iránskeho ministra zahraničných vecí Mahdim Safari o iránskej ekonomickej diplomacii.

Safari, veľvyslanec priemyslu, povedal, že je pripravený spolupracovať so slovenskou stranou, pričom sa dotkol potenciálu Iránu v oblasti energetiky, petrochémie, farmaceutického a potravinárskeho priemyslu a nových a technologických technológií.

Safari uviedol, že farmaceutický a medicínsky sektor, vrátane výroby koronavírusových liekov, sú ďalšou oblasťou, kde môžu obe strany spolupracovať.

Prokhova vyjadril radosť z návštevy Iránu a dúfa, že stretnutie spoločnej hospodárskej komisie medzi oboma krajinami bude kľúčovým krokom k rozšíreniu obchodnej spolupráce.

READ  Taiwan, USA, Japonsko, Austrália diskutujú o plánoch GCTF na rok 2022 | Taiwan News

Na pondelkovom stretnutí so slovenskými diplomatmi povedal, že globálna situácia urobila energetickú a potravinovú bezpečnosť pre mnohé krajiny prioritou viac ako kedykoľvek predtým. Preto by sa malo vyvinúť úsilie na vytvorenie globálneho záujmu o dva strategické piliere národnej bezpečnosti všetkých národov, a to „potravinovú bezpečnosť“ a „energetickú bezpečnosť“. .

Zastával názor, že to všetkým krajinám umožní mať bezpečnú a jasnú víziu budúcnosti.

Bagheri poznamenal, že každá krajina, vrátane Európanov, dnes súhlasí so správnym prístupom a víziou Iránu za posledné desaťročie alebo dve, pokiaľ ide o riešenie kríz v Iraku, Afganistane a Sýrii.

Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí uviedol, že náklady na zlyhanie politiky Spojených štátov a niektorých európskych vlád neznášajú len tieto vlády, ale aj obyvatelia tejto krajiny, ktorí v dôsledku toho utrpeli najväčšie náklady a škody. Implementácia falošných zásad.

Poznamenal tiež hodnotu Iránu pre ľudské práva a uviedol, že „rozmery a dôsledky plnenia základných potrieb afganského ľudu, ako aj z toho vyplývajúce problémy, najmä ťažká situácia afganských utečencov, kladú špecifickú zodpovednosť na všetky vlády“. Ľudské práva musia byť chránené, najmä zo strany Európanov.“

Zdôraznil tiež, že Teherán sa snaží rozvíjať vzťahy s európskymi krajinami, najmä s krajinami východnej Európy.

Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí uviedol, že odstránenie prekážok pre zlepšenie vzťahov pripraví pôdu pre budúcotýždňové stretnutie spoločnej hospodárskej skupiny oboch krajín s cieľom rozšíriť bilaterálne vzťahy.

Bratislava na stretnutí povedal, že Irán považuje za kľúčového partnera pri rozvíjaní bilaterálnych a regionálnych väzieb. Zároveň vyzval na pravidelné konzultácie medzi ministerstvami zahraničných vecí oboch krajín o bilaterálnych, regionálnych a medzinárodných otázkach.

Poznamenal, že takýto prístup by pomohol rozšíriť bilaterálne a európske obchodné a ekonomické väzby s Iránom a posilniť medziľudské kontakty.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close