Hlavné správy

Stretnúť sa má české a slovenské knieža

Český prezident Miloš Zeman dnes v Prahe hostí svoju slovenskú prezidentku Jusanu Kaputovú. Zeman a Kaputová budú diskutovať

Český prezident Miloš Zeman sa dnes v Prahe stretne so svojou slovenskou prezidentkou Jusanou Kaputovou, aby diskutovali o Ukrajine a ďalších veciach. – Foto: KP SR

Český prezident Miloš Zeman dnes v Prahe hostí svoju slovenskú prezidentku Jusanu Kaputovú.

Zeman a Kaputová budú diskutovať o ukrajinskom konflikte a opatreniach na zníženie závislosti Ruska od ropy a zemného plynu. Hoci je Zaman vnímaný ako proruský, zvolenie novej vlády v minuloročných českých parlamentných voľbách – spolu s inváziou na Ukrajinu – destabilizovalo česko-ruské vzťahy. Maďarský Viktor Orban tak zostáva jediným proruským lídrom v EÚ. Hoci Maďarsko podporilo skoré sankcie EÚ voči Rusku, pri pokuse zmariť plány EÚ uvaliť sankcie na Rusko využilo konsenzus.

EÚ rokuje medzi oboma stranami s cieľom získať súhlas Maďarska s embargom. Prvým a aktuálnym opatrením je ponuka ústupkov výmenou za podporu Maďarska. Rokovania sa však do značnej miery zastavili a druhá možnosť – ropné embargo, ktoré vylučuje Maďarsko – je vysoká. EÚ a jej členské štáty môžu očakávať, že ropné embargo bude v strednodobom až dlhodobom horizonte pokračovať bez ohľadu na podporu Maďarska. Nemecko, najväčší odberateľ Ruska v EÚ, už plánuje do konca roka 2022 pozastaviť všetok dovoz ruskej ropy.

Stiahnite si radšej aplikáciu Daily Brief než geopolitiku s dennou, krátkou a doprednou analýzou predtým, ako sa geopolitické udalosti dostanú do titulkov.

READ  Reprezentatívne kancelárie vyžadujú prijatie WHA

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close