Veda

Štúdia CDC zistila zvýšené riziko kardiovaskulárnych problémov po infekcii COVID-19, druhej dávke vakcíny

Tampa, Florida ,WFLA) — Pre milióny Američanov, ktorí mali COVID-19, sa cesta zdravotnej starostlivosti neskončila. Americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb v novej správe potvrdili, že riziko kardiovaskulárnych komplikácií zostáva po infekcii a zotavení vysoké.

Správa zverejnená 1. apríla Vytvára obraz pretrvávajúcich rizík a negatívnych zdravotných následkov, ktorým môže pacient čeliť po získaní COVID-19. Správa sa tiež dotýka potenciálneho rizika srdcových problémov po podaní mRNA vakcíny proti koronavírusu. Dve mRNA vakcíny v súčasnosti dostupné sú od Pfizer a Moderna.

Kardiovaskulárne komplikácie, „najmä myokarditída a perikarditída“, sú spojené s infekciou COVID-19 a očkovaním mRNA COVID-19, uvádza správa. Štúdia CDC navyše zistila prípady multisystémového zápalového syndrómu, ktorý zdravotnícka agentúra opisuje ako „zriedkavú, ale závažnú komplikáciu infekcie SARS-CoV-2 s rekurentným postihnutím srdca“.

Perikarditída je zápal tenkého tkaniva obklopujúceho srdce, zatiaľ čo myokarditída je zápal strednej vrstvy srdcovej steny, podľa Klinika Mayo,

Štúdia zistila, že riziko všetkých troch srdcových ochorení sa zvýšilo medzi jedným a tromi týždňami po infekcii alebo očkovaní.

Mladí muži boli skupinou pacientov s najvyššou úrovňou rizika rozvoja kardiovaskulárnych ochorení po očkovaní aj infekcii. Pre pacientov mužského pohlavia vo veku 12 až 17 rokov CDC uviedol, že riziko kardiovaskulárnych následkov bolo najvyššie „po druhej dávke vakcíny“ mRNA vakcíny, ale bolo tiež vyššie po infekcii COVID-19.

„Výskyt kardiovaskulárnych následkov po očkovaní mRNA COVID-19 bol najvyšší u mužov vo veku 12-17 rokov po druhej dávke vakcíny; V rámci tejto demografickej skupiny však bolo riziko kardiovaskulárnych následkov po infekcii SARS-CoV-2 1,8–5,6-krát vyššie v porovnaní s druhou dávkou vakcíny,“ uviedla CDC. „Riziko kardiovaskulárnych následkov po infekcii SARS-CoV-2 bolo tiež významne vyššie ako po prvej, druhej alebo nešpecifikovanej dávke očkovania mRNA COVID-19 pre všetky ostatné skupiny v závislosti od pohlavia a veku.“

Štúdia CDC sa však zamerala špecificky na riziká mRNA vakcín, čo znamená, že injekcia Johnson & Johnson nie je zahrnutá v možnostiach liečby a prevencie, ktoré môžu pacientom priniesť ďalšie riziká.

Celkovo CDC poznamenalo, že štúdia stále podporuje používanie očkovania proti COVID-19. Podľa amerického Úradu pre potraviny a liečivá sú vakcíny preukázané ako „bezpečné a účinné“.

Použité údaje boli prevzaté zo 40 systémov zdravotnej starostlivosti na štúdium rizika kardiovaskulárnych komplikácií z očkovania mRNA na COVID-19 a COVID-19 medzi mužskými a ženskými pacientmi naprieč rôznymi vekovými demografickými skupinami.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close