Veda

Štúdia ľudí v Katare zistila, že opätovná infekcia COVID-19 je zriedkavá, závažné ochorenie je ešte zriedkavejšie

Štúdia publikovaná v stredu v New England Journal of Medicine zistila, že 353 326 ľudí, ktorí dostali Covid-19 v Katare, malo určitú potvrdenú reinfekciu a opakované infekcie boli zriedkavé a vo všeobecnosti mierne.

Prvá vlna infekcií v Katare sa vyskytla medzi marcom a júnom 2020. Nakoniec asi 40 % populácie malo detekovateľné protilátky proti COVID-19. Krajina mala potom ďalšie dve vlny od januára do mája 2021. Tomu predchádzala nákazlivejšia verzia Delta.

Aby sa zistilo, koľko ľudí sa reinfikovalo, vedci z Weill Cornell Medicine-Qatar porovnali záznamy ľudí s infekciami potvrdenými PCR medzi februárom 2020 a aprílom 2021. Vylúčili 87 547 ľudí, ktorí dostali vakcínu.

Vedci zistili, že 1 304 zo zostávajúcich prípadov boli opakované infekcie. Medián času medzi prvým ochorením a reinfekciou bol približne 9 mesiacov.

Medzi ľuďmi s reinfekciou boli len štyri prípady také závažné, že museli ísť do nemocnice. Neboli prípady, že by ľuďom bolo tak zle, že by sa museli liečiť na jednotke intenzívnej starostlivosti. V počiatočných prípadoch sa 28 považovalo za závažné. V reinfikovanej skupine nedošlo k žiadnym úmrtiam, zatiaľ čo pri počiatočnej infekcii bolo sedem úmrtí.

„Keď máte len 1 300 reinfekcií u toľkých ľudí a štyri prípady závažného ochorenia, je to dosť pozoruhodné,“ povedal John Alcorn, odborník na imunológiu a profesor pediatrie na University of Pittsburgh, ktorý viedol túto štúdiu. nie je spojený s.

Štúdia má obmedzenia. Stalo sa tak v Katare, takže nie je jasné, či sa vírus bude rovnako správať aj inde. Práca bola vykonaná, keď alfa a beta varianty spôsobili viacnásobné opätovné infekcie. Vyskytlo sa 621 prípadov, kedy nebol zistený a 213 bolo z vírusu „divokého typu“. O verzii Delta, ktorá je teraz dominantným kmeňom, nebola ani zmienka. To môže mať vplyv na počet opakovaných infekcií.

skoršie štúdie ukázali, že prirodzená imunita znižuje riziko infekcie. štúdium Štúdia publikovaná v Dánsku v marci zistila, že ľudia, ktorí mali COVID-19, mali zrejme ochranu pred reinfekciou, ktorí boli stabilní viac ako šesť mesiacov, no tí, ktorí sa znovu nakazili, mali podľa všetkého lepšiu demografickú situáciu. Vyšetrovania ukázali, že boli väčšinou ľudia vo veku 65 rokov a viac. , Z tejto štúdie nie je jasné, ako dlho ochrana trvá, rovnako ako z novej katarskej štúdie.

Vlastný výskum spoločnosti Alcorn o prirodzenej imunite ukazuje, že hladiny protilátok sa tiež veľmi líšia od človeka k človeku. Vedci stále nevedia, aká hladina protilátok je ochranná, ale v niektorých prípadoch hladiny po infekcii nemusia stačiť na to, aby niekoho ochránili pred opätovným ochorením.

READ  Iowa hlási 62 ďalších úmrtí podľa COVID-19

„Je potrebné určiť, či takáto ochrana pred ťažkým ochorením pri opätovnej infekcii je dlhodobá v súlade s imunitou vyvinutou proti iným sezónnym koronavírusom „prechladnutia“ proti miernej reinfekcii. vyvoláva krátkodobú imunitu, ale dlhodobú imunitu proti závažnejšiemu ochoreniu s opätovnou infekciou,“ uvádza sa v štúdii. „Ak by to bol prípad SARS-CoV-2, vírus (alebo aspoň doteraz študované varianty) by mohol prijať benígnejší model infekcie, keď sa stane endemickým.“

Počet prípadov COVID-19 narastá, o deň vďakyvzdania zostáva už len deň

Dr Kami Kim, špecialista na infekčné choroby, ktorý nie je zapojený do štúdie, povedal, že ľudia musia byť opatrní, aby neprišli s mylnou predstavou, že to znamená, že ľudia musia byť očkovaní, keď sú chorí na COVID. Nevyžaduje sa -19.

„Je to ako položiť otázku, potrebujete airbagy a bezpečnostné pásy?“ Kim, riaditeľ divízie infekčných chorôb a medzinárodnej medicíny University of South Florida. „To, že máte airbagy, neznamená, že vám nepomôžu bezpečnostné pásy a naopak. Je dobré mať ich oba chránené.“

Kim povedala, že sa neoplatí riskovať s chorobou, najmä preto, že infekcia môže so sebou priniesť dlhodobé následky. „Výskyt covidu z dlhodobého hľadiska ďaleko prevyšuje riziko získania vakcíny,“ povedala Kim.

Očkovanie tiež nechráni len jednotlivca pred ochorením, ale chráni aj komunitu.

Aby ste sa vyhli covidu, tu sú štyri otázky, ktoré by ste mali položiť rodine a priateľom pred oslavami Dňa vďakyvzdania

„Moderná medicína je oveľa lepšia a ľudia dostanú rakovinu a prežijú a autoimunitné choroby pokračujú ďalej a ďalej. Pokiaľ si nie ste veľmi blízki, nie vždy viete, kto je náchylnejší na vážne choroby, a s tými sa môžete doslova dostať. „Môže ohroziť ľudí, na ktorých vám záleží, ak ochoriete a odhalíte ich,“ povedala Kim. „Bez očkovania sa nemôžete vrátiť do normálneho života.“

Obmedzenie počtu ochorení obmedzuje aj možnosť vzniku viacerých variantov, ktoré môžu byť ešte nebezpečnejšie ako tie, ktoré sú v súčasnosti v obehu.

READ  Orange County Coronavirus Surge Worsens, as Hospitalisation Rise - NBC Los Angeles

Alcorn povedal, že štúdia ponúka ďalšiu dôležitú lekciu.

„Vakcíny sú stále našou najlepšou metódou, ako sa dostať k ľuďom, ktorí boli infikovaní,“ povedal Alcorn. „Kľúčovým záverom tejto štúdie je, že dúfajme, že prostredníctvom očkovania a obnovy infekcie dosiahneme úroveň, kde bude mať každý určitú úroveň ochrany.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close