Veda

Štúdia ukazuje, že cvičebná tabletka môže obmedziť chuť do jedla na gauči

Stanford, Kalifornia , Podľa novej štúdie môže byť na obzore tabletka „proti chuti do jedla“. Vedci zo Stanford Medicine a Baylor University identifikovali molekulu, ktorá bráni ľuďom pociťovať hlad po cvičení.

V experimentoch zlúčenina dramaticky znížila príjem potravy a obezitu u potkanov. Autori štúdie dúfajú, že z toho urobia liek, ktorý by mohol dokonca nahradiť potrebu chodiť do posilňovne.

„Je dokázané, že pravidelné cvičenie pomáha pri chudnutí, kontrolovať chuť do jedla a zlepšiť metabolický profil, najmä u tých, ktorí trpia nadváhou a obezitou,“ hovorí podľa SWNS hlavný autor profesor Yong Xu z Baylor College of Medicine. „Ak dokážeme pochopiť mechanizmus, ktorým cvičenie spúšťa tieto benefity, sme bližšie k pomôcť mnohým ľuďom zlepšiť ich zdravie.“

Zistenia v časopise Príroda Vneste nové svetlo do vzťahu medzi cvičením a hladom. Fyzická aktivita chráni pred obezitou a mnohými chorobami.

„Všetci vo všeobecnosti vieme, že cvičenie je prospešné, je dobré pre telesnú hmotnosť a kontrola glukózyhovorí Jonathan Long, PhD, Standford Medicine odborný asistent patológie, a univerzitné uvoľnenie, „Chceli sme sa však na tento koncept pozrieť podrobnejšie – chceli sme zistiť, či môžeme cvičenie rozobrať z hľadiska molekúl a dráh.“

Vedľajšie produkty tréningu znižujú telesný tuk a zlepšujú toleranciu glukózy

Tím vykonal komplexnú analýzu krvnej plazmy z potkanov po intenzívnom behu na bežeckom páse. Ako najvýznamnejšie indukovanú molekulu identifikovali modifikovanú aminokyselinu nazývanú Lac-Phe.

Je syntetizovaný z laktátu, ktorý je vedľajším produktom namáhavé cvičenie zodpovedný za pálenie svalova fenylalanín, stavebný kameň bielkovín. U laboratórnych hlodavcov kŕmených stravou s vysokým obsahom tukov znížila vysoká dávka Lac-Fe príjem potravy na polovicu v priebehu 12 hodín v porovnaní s kontrolnou skupinou. Neovplyvnilo to ani ich pohyb či výdaj energie. Keď sa Lac-Fe podával potkanom počas 10 dní, znížil spotrebu a telesný tuk a zlepšil glukózovú toleranciu.

READ  Fyzici prerušujú rýchlosť svetla impulzmi vo vnútri horúcej plazmy

Vedci tiež identifikovali enzým nazývaný CNDP2, ktorý sa podieľa na produkcii Lac-Phe. Ukázali, že myši s deficitom enzýmu neschudli pri cvičebnom režime tak veľa ako kontrolná skupina s rovnakým plánom.

Je zaujímavé, že tím tiež zistil silné zvýšenie hladín Lac-Phe v plazme po dostihoch a fyzickej aktivite u ľudí. Údaje od cvičebnej skupiny ľudí ukázali, že šprintérske cvičenie vyvolalo najdramatickejšie zvýšenie plazmatického Lac-Phe – nasledované Odporový a vytrvalostný tréning.

„To naznačuje, že lac-Fe je starý a zachovaný systém, ktorý reguluje kŕmenie a je spojený s fyzickou aktivitou u mnohých živočíšnych druhov,“ povedal Dr. Long hovorí, podľa SWNS.

Metabolické účinky Lac-Fe neboli skúmané u ľudských účastníkov. Ďalšie štúdie budú potrebné na poskytnutie lepšieho prehľadu o nových terapeutických príležitostiach pre ľudské zdravie.

„Naše ďalšie kroky zahŕňajú zistenie viac o tom, ako Lac-Phe sprostredkúva svoje účinky v tele, vrátane mozgu,“ povedal Prof. uzavrel Xu. „Naším cieľom je naučiť sa modifikovať túto praktickú cestu pre terapeutické intervencie.“

K tejto správe prispel spisovateľ Southwest News Service Mark Waghorn.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close