Veda

Štúdia zistila, že liečba rakoviny prostaty môže na väčšinu mužov počkať

Vedci našli dlhodobý dôkaz, že aktívne sledovanie lokalizovanej rakoviny prostaty je bezpečnou alternatívou k okamžitému chirurgickému zákroku alebo ožarovaniu.

Špecialista na rakovinu prostaty Dr. Stacey Loeb z NYU Langone Health uviedol, že výsledky zverejnené v sobotu sú povzbudivé pre mužov, ktorí sa chcú vyhnúť sexuálnym problémom a problémom s inkontinenciou súvisiacimi s liečbou.

Štúdia priamo porovnávala tri prístupy – chirurgický zákrok na odstránenie nádoru, radiačnú liečbu a dohľad. Väčšina rakoviny prostaty rastie pomaly, a tak trvá roky, kým uvidíte následky choroby.

„Medzi skupinami nebol žiadny rozdiel v úmrtnosti na rakovinu prostaty po 15 rokoch,“ povedal Loeb. A prežitie rakoviny prostaty bolo vysoké pre všetky tri skupiny – 97% bez ohľadu na liečebný prístup. „To je tiež skvelá správa.“

Výsledky boli publikované v sobotu v New England Journal of Medicine a prezentované na konferencii European Association of Urology v Miláne v Taliansku. Výskum zaplatil britský Národný inštitút pre výskum zdravia a starostlivosti.

Vedúci autor Dr Freddy Hamdy z Oxfordskej univerzity povedal, že muži s lokalizovanou rakovinou prostaty by nemali panikáriť ani sa ponáhľať s rozhodnutiami o liečbe. Namiesto toho by mali „starostlivo zvážiť potenciálne prínosy a poškodenia možností liečby.“

Dodal, že malý počet mužov, ktorí sú vo vysokom riziku alebo s pokročilejším ochorením, si vyžaduje okamžitú liečbu.

Výskumníci sledovali viac ako 1600 britských mužov, ktorí súhlasili s tým, že budú náhodne pridelení na operáciu, ožarovanie alebo aktívny dohľad. Rakovina pacientov bola obmedzená na prostatu, žľazu veľkosti vlašského orecha, ktorá je súčasťou reprodukčného systému. Muži v pozorovacej skupine mali pravidelné krvné testy a niektorí podstúpili operáciu alebo ožarovanie.

K úmrtiu na rakovinu prostaty došlo v 3,1 % v skupine s aktívnym dohľadom, 2,2 % v skupine s chirurgickým zákrokom a 2,9 % v skupine s ožarovaním, čo je rozdiel považovaný za štatisticky nevýznamný.

READ  Vedci konečne objavili neutrína v časticovom urýchľovači

Po 15 rokoch sa rakovina rozšírila v 9,4 % v skupine s aktívnym dohľadom, 4,7 % v skupine s chirurgickým zákrokom a 5 % v skupine s ožarovaním. Štúdia sa začala v roku 1999 a odborníci tvrdia, že monitorovacie postupy sú dnes lepšie, pričom rozhodnutiami sa riadi zobrazovanie MRI a testovanie génov.

„Máme viac spôsobov, ako pomôcť zachytiť túto chorobu skôr, ako sa začne šíriť,“ povedal Loeb. V USA si asi 60 % pacientov s nízkym rizikom vyberie dohľad, ktorý sa dnes nazýva aktívny dohľad.

Hamdy povedal, že výskumníci videli rozdiel v šírení rakoviny po 10 rokoch a očakávali rozdiel v prežití po 15 rokoch, „ale nestalo sa.“ Dodal, že úmrtie na rakovinu prostaty nemožno predpovedať iba šírením.

„Toto je nové a zaujímavé zistenie, ktoré je užitočné pre mužov, keď sa rozhodujú o liečbe,“ povedal.

,

Associated Press Department of Health and Science je podporované skupinou pre vedu a vzdelávanie Howarda Hughesa Medical Institute. AP je výhradne zodpovedná za všetok obsah.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close