Veda

Štúdia zistila, že miera cukrovky môže medzi mladými ľuďmi v USA stúpať

Katherine Stewart, ktorá je diabetička, drží inzulínové pero vo vrecku počas tlačovej konferencie 8. marca v Intermountain Healthcare Transformation Center v Murray. Počet ľudí mladších ako 20 rokov s cukrovkou 2. typu v USA by sa mohol do roku 2060 zvýšiť o približne 675 %, ak budú trendy pokračovať. (Jeffrey D. Allred, Deseret News)

Odhadovaný čas čítania: 2-3 minúty

ATLANTA – Počet ľudí mladších ako 20 rokov s cukrovkou 2. typu v USA by sa mohol do roku 2060 zvýšiť o takmer 675 %, tvrdia vedci, v porovnaní so 65 % nárastom medzi mladými ľuďmi s cukrovkou 1. typu.

Diabetes 1. typu – pri ktorom pankreas tvorí málo alebo žiadny inzulín – je bežnejší u mladých ľudí v USA, ale typ 2 – pri ktorom telo nevyužíva inzulín tak, ako by mal – sa v tejto vekovej skupine „výrazne zvýšil“. za posledné dve desaťročia., podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

nové štúdiumŠtúdia Diabetes in Youth, publikovaná tento mesiac v časopise American Diabetes Association, Diabetes Care, použila údaje z vyhľadávania, ktoré financujú CDC a National Institutes of Health.

Vedci zistili, že ak sa miera výskytu z roku 2017 počas nasledujúcich desaťročí nezmení, počet mladých ľudí s oboma typmi cukrovky sa zvýši o 12 %, z 213 000 na 239 000. Ak však bude incidencia naďalej rásť tak rýchlo ako v rokoch 2002 až 2017, do roku 2060 by mohlo mať cukrovku 526 000 mladých ľudí.

Vedci tvrdia, že u mladých ľudí, ktorí sú černosi, hispánci, Ázijci, tichomorskí ostrovania a indiáni/pôvodní obyvatelia Aljašky, je väčšia pravdepodobnosť, že budú trpieť cukrovkou 2. typu častejšie ako belosi.

CDC tvrdí, že významný nárast očakávanej miery cukrovky 2. typu môže byť spôsobený niekoľkými dôvodmi, vrátane rastúcej miery detskej obezity a prítomnosti cukrovky medzi ľuďmi v plodnom veku.

Ľudia s cukrovkou sú vystavení riziku komplikácií vrátane poškodenia nervov, problémov so zrakom a sluchom, ochorení obličiek, srdcových ochorení a predčasnej smrti. Vedci poznamenali, že ochorenie sa môže zhoršiť rýchlejšie u mladých ľudí ako u dospelých, čo si vyžaduje skoršiu lekársku starostlivosť. To by zase mohlo zvýšiť dopyt po systémoch zdravotnej starostlivosti v USA a viesť k zvýšeným nákladom na zdravotnú starostlivosť.

„Tento nový výskum by mal slúžiť ako budíček pre nás všetkých. Je dôležité, aby sme svoje úsilie zamerali na zabezpečenie toho, aby všetci Američania, najmä naši mladí ľudia, boli čo najzdravší,“ hovorí Dr. Debra Houryová, úradujúca zástupkyňa riaditeľa CDC, uviedla vo vyhlásení.

Christopher Holliday, riaditeľ divízie prekladov diabetu agentúry, označil zistenia za „alarmujúce“.

„Prekvapivé odhady diabetu 2. typu z tejto štúdie ukazujú, prečo je dôležité posunúť rovnosť v oblasti zdravia a znížiť zväčšujúce sa rozdiely, ktoré už teraz veľmi zaťažujú zdravie ľudí,“ uviedol vo vyhlásení.

Najnovšie príbehy o zdraví

Ďalšie príbehy, ktoré by vás mohli zaujímať

READ  Tečúci 2D „supersolid“ bez trenia vytvorený prvýkrát

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close