Veda

Štúdia zistila, že ultraspracované jedlo súvisí s mentálnym úpadkom

Všetci vieme, že konzumácia ultraspracovaných potravín, ktoré nám uľahčujú život – ako sú balené polievky, omáčky, mrazená pizza a hotové jedlá – nie je dobré pre naše zdravie. Ani jedenie všetkých pôžitkových jedál, ktoré tak milujeme: párky v rožku, párky, hamburgery, hranolky, sóda, sušienky, koláče, cukríky, šišky a zmrzlina, aby sme vymenovali aspoň niektoré.

Nová štúdia teraz ukázala, že konzumácia väčšieho množstva ultraspracovaných potravín môže prispieť k celkovému poklesu kognitívnych funkcií, ktorý zahŕňa oblasti mozgu zapojené do výkonného fungovania – schopnosť spracovávať informácie a robiť rozhodnutia.

Štúdia zistila, že muži a ženy, ktorí jedli najviac ultraspracované potraviny, mali o 28 % rýchlejší globálny pokles kognitívnych funkcií a o 25 % rýchlejší pokles výkonných funkcií ako tí, ktorí jedli najmenej spracovaných potravín.

„Hoci je potrebné ďalšie štúdium a replikácia, nové výsledky sú celkom presvedčivé a zdôrazňujú dôležitú úlohu správnej výživy pri zachovaní a podpore zdravia mozgu a znižovaní rizika mozgových chorôb,“ povedal profesor neurológie Rudy Tanzi. Harvardská lekárska škola a riaditeľom Jednotka výskumu genetiky a starnutia v Massachusetts General Hospital v Bostone. Nebol zapojený do štúdie.

Tanzi, ktorý písal o ultraspracovaných potravinách vo svojej knihe „Healing Self: Revolučný nový plán, ktorý posilní vašu imunitu a zostane zdravý po celý životHlavným problémom ultraspracovaných potravín je, že „majú zvyčajne veľmi vysoký obsah cukru, soli a tuku, čo všetko podporuje systémový zápal, možno najväčšiu hrozbu pre zdravé starnutie v tele a mozgu“.

„Medzitým, keďže sú vhodné ako rýchle jedlo, nahrádzajú konzumáciu potravín s vysokým obsahom rastlinnej vlákniny, ktorá je dôležitá pre udržanie zdravia a rovnováhy miliárd baktérií vo vašom črevnom mikrobióme,“ povedal. zdravie mozgu a znižuje riziko ochorení mozgu súvisiacich s vekom, ako je Alzheimerova choroba.“

READ  Aktualizácia koronavírusu v Austine v Texase: Čo treba vedieť 19. decembra

Nie je to príliš veľa kalórií

štúdia, predstavená v pondelok Medzinárodná konferencia Alzheimerovej asociácie v roku 2022 V San Diegu ich nasledovalo 10 rokov viac ako 10 000 Brazílčanov. Viac ako polovica účastníkov štúdie bola žena, beloška alebo vysokoškolsky vzdelaná v porovnaní s priemerným vekom 51 rokov.
Ultraspracované potraviny zvyčajne zahŕňajú arómy, farbivá, emulgátory a iné kozmetické prísady.

Na začiatku a na konci štúdie boli vykonané kognitívne testy, ktoré zahŕňali okamžité a oneskorené zapamätanie slov, rozpoznávanie slov a verbálnu plynulosť a účastníkov sa pýtali na ich stravu.

„V Brazílii tvoria ultraspracované potraviny 25 % až 30 % celkového kalorického príjmu. Máme McDonald’s, Burger King a jeme veľa čokolády a bieleho chleba. Nie je to, žiaľ, veľmi odlišné od mnohých iných západných krajín. Od, “ povedala spoluautorka Dr. Claudia Sumoto, odborná asistentka na oddelení geriatrie na Lekárskej fakulte Univerzity v So Paule.

„Dvadsaťosem percent kalórií spotrebovaných občanmi Spojených štátov, 56,8% kalórií spotrebovaných britskými občanmi a 48% kalórií spotrebovaných Kanaďanmi pochádza z ultraspracovaných potravín,“ povedal Sumoto.

Ultraspracované potraviny sú podľa štúdie definované ako „priemyselné formulácie potravín (oleje, tuky, cukry, škroby a proteínové izoláty), ktoré obsahujú málo alebo žiadne celé potravinové zložky a sú zvyčajne ochutené, obsahujú farbivá, emulgátory a iné kozmetické prísady. .“ ,

Znížte riziko demencie pomocou týchto možností stravovania a aktivít

Spoluautorka štúdie Natalia Gonsalves povedala: „Ľudia, ktorí konzumovali viac ako 20 % denných kalórií zo spracovaných potravín, mali o 28 % rýchlejší pokles globálneho poznania a výkonných funkcií ako tí, ktorí jedli menej ako 20 %.“ % poklesu výkonu.“ výskumník na Katedre patológie na Lekárskej fakulte University of So Paulo.

Pre človeka, ktorý zje 2 000 kalórií denne, by 20 % znamenalo 400 alebo viac kalórií – pre porovnanie, malá objednávka hranoliek A obyčajný cheeseburger celkom od McDonald’s 530 kalórií.

Štúdia zistila, že tí, ktorí jedli najviac ultraspracované potraviny, boli „pravdepodobnejšie mladí, ženy, bieli, mali vyššie vzdelanie a príjem a s väčšou pravdepodobnosťou nikdy nefajčili, a že sú súčasnými konzumentmi alkoholu“. “ zistila štúdia. ,

READ  veľmi pekné! Persistence Rover zachytáva nádherné video zo zatmenia Slnka na Marse

„Ľudia musia vedieť, že by mali viac variť a pripravovať si vlastné jedlo od nuly. Viem. Hovoríme, že nemáme čas, ale naozaj to nezaberie toľko času,“ povedal Sumoto.

„A stojí to za to, pretože si ochránite srdce a ochránite mozog pred demenciou alebo Alzheimerovou chorobou,“ povedala. „Toto je odkaz: Prestaňte kupovať superspracované veci.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close