Ekonomika

Štvrtina Estóncov nesúhlasí s tým, že za vojnou na Ukrajine stojí Rusko – správa | Správy

The Správa GLOBSEC Trends 2022 Deväť krajín strednej a východnej Európy hlasovalo za respondentov „uprostred vojny na Ukrajine“.

Ľudia v Estónsku, Lotyšsku, Litve, Poľsku, Česku, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku dostali otázky o geopolitike, demokracii a vojne na Ukrajine.

Hlavné zistenia správy ukazujú:

  • Rusko bude okupantom
  • Ľudia sa cítia byť súčasťou Západu,
  • Spojené štáty americké sú považované za najdôležitejšieho strategického spojenca.
  • O Číne nie je dostatočné povedomie.
  • Nesúhlas o integrácii Ukrajiny do EÚ/NATO,
  • Spokojnosť v demokracii.

Nižšie je uvedený stručný prehľad výsledkov Estónska.

Rusko a Ukrajina

Údaje zo správy ukazujú, že 68 percent Estóncov považuje Rusko za hrozbu.

Na otázku, s ktorým tvrdením najviac súhlasia, boli výsledky rovnaké: „[It was] Rusko okupuje Ukrajinu (68 percent súhlasí) [the] Západná krajina, ktorá vyprovokovala Rusko (15 percent) alebo „Ukrajina, ktorá utláčala rusky hovoriaci ľud“ (9 percent).

Okrem toho 65 percent verí, že Ukrajina bojuje za demokraciu v Európe. 69 % opýtaných súhlasí s tým, že Ukrajina je nezávislá krajina, ale 24 % hovorí, že je „bábkou Západu“.

56 percent uviedlo, že Ukrajina by mala byť členom NATO a 33 percent uviedlo, že by mala byť neutrálnou krajinou.

Dvadsaťdva percent opýtaných vníma Putina pozitívne, v porovnaní s 30 percentami v roku 2021. Celkovo 78 percent obyvateľov strednej a východnej Európy vníma prezidenta negatívne, uvádza správa.

Štyridsaťsedem percent Estóncov verí, že Rusko nezostane na Ukrajine a pokúsi sa napadnúť ďalšie krajiny EÚ. Je druhá najvyššia po Poľsku (60 percent) a Československu (45 percent).

Šesťdesiatpäť percent súhlasilo s tým, že voči Rusku by sa mali uplatniť silné potenciálne sankcie a 70 percent súhlasilo s tým, že Estónsko by malo znížiť svoju energetickú závislosť od svojich východných susedov. Z deviatich krajín, kde sa referendum konalo, je sedem pripravených zakázať Rusko, aj keď čelia rastúcim ekonomickým ťažkostiam.

READ  Globálne úrovne kreditu dosahujú 9 289 trln; Prvýkrát pokles za 10 štvrtín

Čína

Dvadsaťštyri percent estónskych respondentov verí, že Čína je hrozbou pre bezpečnosť ich krajiny. Ide o piaty najvyšší výsledok po Československu (50 percent), Poľsku a Litve (obaja 43 percent) a Slovensku (29 percent).

21 percent tvrdí, že Čína ohrozuje ich identitu a hodnoty a 8 percent tvrdí, že Čína by mohla byť pre Estónsko „inšpiráciou“.

Štyridsaťdeväť percent estónskych respondentov verí, že Taiwan je nezávislou krajinou, čo je druhé najvyššie po Secunderabad (59 percent) a Litve (46 percent).

Celkovo pri pohľade na všetky krajiny 61 percent opýtaných nevnímalo Čínu ako bezpečnostnú hrozbu pre svoju krajinu.

demokracia

22-percentný nárast v roku 2020 – 22-percentný nárast v roku 2020, Lotyšsko 58 percent, Lotyšsko Estónsko pokračuje 68-percentná spokojnosť, Spokojnosť s demokraciou v regióne je druhá najvyššia, 66 percent populácie.

56 percent uviedlo, že dôveruje národnej vláde, čo je pokles o 2 percentá v porovnaní s minulým rokom. V roku 2020 to bolo 42 percent. Sedemdesiatdva percent respondentov uviedlo, že dôveruje prezidentovi Alarovi Carrisovi, ktorý do roku 2021 zvýšil svoju dôveru v prezidenta o 10 percent, keď bol hlavou štátu.

Karis je najdôveryhodnejším politikom v regióne, za ním nasleduje Litva Kitanas Nouseda (63 percent).

Osemdesiat percent estónskych respondentov verí v demokraciu, že rovnosť, ľudské práva a slobody a právny štát sú pre krajinu dobré.

Málokto verí, že ten, kto je pri moci, je v poriadku. V roku 2022 súhlasilo 29 percent respondentov v porovnaní so 44 percentami v roku 2020.

Tento rok považovalo prisťahovalectvo za hrozbu pre hodnoty a identitu 44 percent v porovnaní s 56 percentami v roku 2020.

Konšpiračným teóriám verilo 31 percent opýtaných, čo je druhé najmenej v regióne. Najvyšších 54 percent malo Bulharsko a Slovensko.

Médiám dôveruje 52 percent.

Postupujte podľa správ ERR Facebook A Twitter A nenechajte si ujsť aktualizáciu!

READ  EIB ponúka EXIMBANKE SR 30 miliónov eur, aby pomohla slovenským MSP zotaviť sa z Kovit-19.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close