Svet

Subjekty svedčili: Očkovanie novou vakcínou proti koronavírusu má také následky

Asi 43 500 dobrovoľníkov dostalo vakcínu proti koronavírusu vyvinutú americkou farmaceutickou spoločnosťou Pfizer a nemeckou biotechnologickou spoločnosťou Biontech.

Testovaní očkovaní porovnávajú vedľajšie účinky s vakcínami proti chrípke: bolesti hlavy a bolesti svalov. Tvrdia to britské noviny The Sun, ktoré zhromaždili niekoľko posudkov od niekoľkých testovaných osôb.

Príznaky sa zvýšili po druhej dávke

Glenn Deshields (44) z texaského Austinu prirovnal vedľajšie účinky k „ťažkej opici“. Príznaky sa však rýchlo zlepšili.

Ďalšia dobrovoľníčka, 45-ročná Carrie z Missouri, po prvom septembrovom podaní injekcie trpela horúčkami, bolesťami hlavy a tela. Vedľajšie účinky sa po druhej dávke v októbri zhoršili, uviedla Carrie.

Ostatné subjekty sú presvedčené, že dostali placebo. Rovnako ako Bryan, inžinier z Gruzínska. Necítil imunitnú odpoveď a krátko po druhej injekcii ochorel na Covid-19. Pravdepodobne ho nakazila infikovaná dcéra.

Najprv budú očkovaní Briti

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock (42) v utorok oznámil, že Briti budú medzi prvými na svete, ktorí dostanú vakcínu. Britská agentúra pre lieky vakcínu schváli do niekoľkých dní od podania, uviedol Hancock. Armáda a zdravotníci by mali byť od začiatku decembra v pohotovosti sedem dní v týždni, aby mohli vakcínu uviesť na trh.

Najskôr sa však musí na základe bezpečnostných údajov preukázať, že výrobok možno bez váhania schváliť. Starší ľudia a zdravotnícki pracovníci by dostali vakcínu ako prví. Všeobecná populácia prichádza v roku 2021. Je však „dosť pravdepodobné“, že očkovanie bude k dispozícii do Vianoc.

Podľa prieskumu sú traja zo štyroch Britov ochotní byť očkovaní. 40 percent by si však prialo, aby politici išli najskôr dobrým príkladom. Preukázať, že účinná látka je bezpečná.

READ  Koronavírus na Slovensku (správy, mapa, vývoj)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close