Svet

Súd pozastavil výkon funkcie thajského premiéra Prayutha

Bangkok: Thajský ústavný súd v stredu suspendoval premiéra Prayutha Chan-o-cha z funkcie, zatiaľ čo zvažuje právnu výzvu, ktorá by ho mohla odvolať mesiace pred očakávanými všeobecnými voľbami.

Súd jednomyseľne súhlasil s vypočutím prípadu, ktorý podala opozícia, ktorá tvrdí, že Prayuth prekročil osemročné funkčné obdobie premiéra.

Sudcovia sa pomerom hlasov štyri ku štyrom dohodli na pozastavení funkcie Prayuta, kým nebude vynesený verdikt v prípade, uviedol súd vo vyhlásení.

„Súd zvážil, že návrh a podporné dokumenty a skutočnosti, ktoré boli požadované, naznačujú dôvodné podozrenie, že ide o prípad,“ uvádza sa vo vyhlásení.

„Preto väčšina hlasov (štyri ku piatim) za pozastavenie funkcie (Broyda) vo funkcii premiéra od 24. augusta 2022, kým súd nevynesie verdikt.“

Získajte najnovšie správy


Doručené do vašej doručenej pošty

Prihláste sa na odber denných bulletinov The Manila Times

Registráciou pomocou e-mailovej adresy potvrdzujem, že som si prečítal a súhlasím s podmienkami poskytovania služieb a zásadami ochrany osobných údajov.

Súd dal Prayuthovi 15 dní na odpoveď na prípad.

Prawit Wongchuan, jeden z Prayuthových námestníkov a ďalší bývalý šéf armády, prevezme funkciu dočasného premiéra, kým sa o prípade nerozhodne.

„Súčasný kabinet bude pokračovať vo svojich povinnostiach ako obvykle, pretože generál Prayuth nebol odvolaný zo svojho postu, iba suspendovaný,“ povedal ďalší podpredseda vlády Wissanu Kriya-ngam.

Pita Limjaronrath, líder opozičnej strany Move Forward, jeden z podporovateľov petície, uviedol, že krajina potrebuje nové vedenie.

„Je to ako veslovať okolo vane, prejsť od generála Pruitta ku generálovi Prawittovi,“ povedal Pita novinárom v parlamente.

Nie je to prvýkrát, čo ústavný súd zasiahol do thajskej politiky – zrušil výsledky všeobecných volieb v rokoch 2006 a 2014.

READ  Módny návrhár Kenzó Takada zomrel po infekcii koronavírusmi

Ústava kráľovstva z roku 2017 zakazuje premiérovi slúžiť celkovo osem rokov a opozícia tvrdí, že Prayuth, ktorý prevzal moc po prevrate v roku 2014, dosiahol limit.

Niekoľko stoviek protivládnych demonštrantov sa v utorok pred rozhodnutím súdu zhromaždilo pri Pamätníku demokracie v Bangkoku a plánujú sa ďalšie demonštrácie.

Priaznivci 68-ročného vodcu tvrdia, že hodiny jeho vlády začali, keď bola ustanovená ústava v roku 2017, alebo dokonca až po všeobecných voľbách v roku 2019.

Ak sa súd bude riadiť touto logikou, Prayuth by mohol technicky zostať vo funkcii do roku 2025 alebo 2027 – ak vyhrá všeobecné voľby, ktoré sa majú uskutočniť v marci.

Bývalý veliteľ armády sa dostal k moci vojenským prevratom, ktorý zvrhol demokraticky zvolenú vládu Yingluck Shinawatrovej.

Päť rokov viedol vojenskú juntu a po národných voľbách v roku 2019 pokračoval ako predseda vlády.

Tvrdý a otvorený Prayuth vo veľkej miere prehliadal podporu voličov. Nedávny prieskum ukázal, že dve tretiny chceli, aby okamžite uvoľnil post.

Pod Prayutovým dohľadom kráľovstvo zaznamenalo najhoršiu ekonomickú výkonnosť za posledných 30 rokov a jeho vláda čelila kritike za to, ako zvládla pandémiu.

Prodemokratické zhromaždenia vedené mládežou v Bangkoku v roku 2020 vyvrcholili, prilákali desaťtisíce ľudí a hlavnou požiadavkou hnutia bola Prayuthova rezignácia.

Polícia v stredu v očakávaní nových protestov umiestnila na niektorých uliciach v blízkosti vládnych budov lodné kontajnery.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close