Svet

Sudánskeho vysokého opozičného lídra zatkli počas opozičných represií | The Guardian Nigeria News

Sudánske bezpečnostné sily zatkli v utorok vysokého opozičného vodcu, keď úrady použili slzotvorný plyn, aby rozohnali tisícky demonštrantov proti minuloročnému vojenskému prevratu, uviedol reportér AFP.

Po posledných demonštráciách od vojenského prevzatia Abdel Fattah al-Burhan, vojenského vodcu 25. októbra, nasledovali rozsiahle represie voči civilistom a prodemokratickým predstaviteľom v severovýchodnej Afrike.

Najmenej 85 ľudí bolo zabitých a stovky zranených počas viac ako štyroch mesiacov protestov požadujúcich spravodlivosť pre tých, ktorí boli zabití v rámci civilnej vlády a protestov.

V utorok bezpečnostné sily použili slzotvorný plyn na ľudí pochodujúcich k prezidentskému palácu v centre hlavného mesta Chartúm, pričom zranili niekoľko ľudí, uviedol reportér AFP.

Protesty v utorok pripadali na Medzinárodný deň žien.

Davy skandovali heslá na podporu sudánskych žien, ktoré zohrali kľúčovú úlohu v nedávnych protestoch a zhromaždeniach, ktoré v roku 2019 viedli k zosadeniu dlhoročného diktátora Umara al-Bašíra.

Ľudia kričali: „Nech žijú Kandakovia“, pričom používali meno starovekých núbijských kráľovien.

V severnom Chartúme podľa svedkov mnohí mávali národnými vlajkami alebo niesli plagáty zabitých demonštrantov.

– „Nadmerná sila“ – Podľa sudánskej Union Alliance bol v utorok zatknutý prominentný politik Bobikar Fajsal na pohrebe v severnom Chartúme.

Faisal bol členom tímu, ktorý sa podieľal na vymáhaní majetku zhabaného počas Bašírovej trojročnej vlády.

Minulý mesiac bolo zatknutých niekoľko vysokopostavených členov skupiny vrátane Mohameda al-Faqiho, ktorý bol pred vylúčením z októbrového prevratu aj členom sudánskej zvrchovanej rady.

Od vojenského prevzatia skupina úradníkov obvinila svojich členov zo zneužívania finančných prostriedkov, ktoré skonfiškovala, pričom tieto obvinenia popierajú.

Po zvrhnutí Bašíra vojenský prevrat pripravil pôdu pre plnohodnotný civilný režim dohodnutý medzi vojenskými a civilnými vodcami.

V pondelok Rada OSN pre ľudské práva odhadla, že od prevratu bolo zatknutých asi 1000 ľudí vrátane žien a detí.

READ  Mount Everest: Vypuknutie koronavírusu, zmena klímy a beznádejní horolezci spôsobujú chaos

„Sudánske úrady musia prestať používať nadmernú silu a ostrú muníciu proti demonštrantom,“ povedala šéfka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová, ktorá vyzvala na prepustenie zadržaných.

Veľvyslanci Európskej únie, Kanady a Spojených štátov v pondelok ostro odsúdili „pokusy o zbytočné obmedzenie slobody prejavu“ v Sudáne.

„Preto uisťujeme pragmatické sudánske úrady, že rešpektujeme slobodu tlače a rešpektujeme právo na pokojné zhromažďovanie,“ uviedli diplomati.

V utorok AÚ od prevratu pozastavila členstvo Sudánu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close