Svet

Sudánski demonštranti súhlasia s obnovením vývozu ropy | Obchodné a ekonomické správy

Sudánska vláda dosiahla dohodu s protikmeňovými skupinami o povolení opätovného vývozu ropy z Južného Sudánu prostredníctvom terminálu v Červenom mori.

Demonštranti z kmeňa Beja vo východnom Sudáne – protestujúc proti nedostatku politickej moci a tomu, čo nazývajú najhoršími ekonomickými podmienkami v regióne – zablokovali cesty a v posledných týždňoch si vynútili zatvorenie prístavov v Červenom mori.

Rada uviedla, že vládny výbor vedený členom vládnucej zvrchovanej rady sa v nedeľu stretol s kmeňovými staršími a dosiahol dohodu o povolení vývozu ropy z pašajského prístavu.

„Spoločné stretnutie vládnej delegácie vedenej členom Zvrchovanej rady generálom Shamsom al-Dinom Kabashim a zástupcami Rady Beja dosiahlo dohodu o povolení vývozu ropy z Južného Sudánu cez prístav Pašair.“ Vládnuca suverénna rada to uviedla vo vyhlásení neskoro v nedeľu.

Rada nezverejnila podmienky dohody – ktorá prišla len niekoľko hodín po tom, ako vysokí vládni predstavitelia odleteli do obchodného centra Červený mor v Port Sudane – ani neposkytla ďalšie podrobnosti.

Do vládnej delegácie vedenej Kabašim patria minister ropy Kadin Ali Obaid, ministerka zahraničných vecí Mariam al-Mahdi a ďalší.

Predložili návrhy na otvorenie všetkých prístavov a ciest vedúcich do mesta, ktoré protestujúci začali minulý týždeň blokovať.

Kmeňoví starší Beja predbežne súhlasili a povedali, že bude trvať týždeň, kým sa o týchto snahách bude ďalej diskutovať.

Pashair Port je hlavným terminálom v blízkosti Sudánu, z ktorého sú dodávky ropy do Južného Sudánu dodávané na svetové trhy.

Sudánske ministerstvo energetiky a ropy v sobotu varovalo, že ak bude blokáda pokračovať, ropné sklady v prístave sa do 10 dní úplne zaplnia. To by prinútilo ropné polia Južného Sudánu zastaviť výrobu.

Demonštranti si vynútili zatvorenie ropovodu dovážaného do hlavného mesta Chartúmu.

„Riešenie krízy“

Potom, čo minister informácií Hamza Palol v nedeľu potvrdil návštevu delegáta v tlačovej agentúre AFP, ďalší vysoký predstaviteľ, ktorý bol požiadaný, aby zostal v anonymite, povedal: „Delegácia sa nevráti. [to Khartoum] Pred riešením krízy “

READ  Šéf BSNI sa zaviazal, že na spomienkovej udalosti neustúpi z policajného kontaktu

Susedný Južný Sudán produkuje asi 162 000 barelov ropy denne, ktorá sa prepravuje potrubím do Port Sudánu a potom sa vyváža.

Podľa oficiálnych údajov dostáva Chartúmska vláda 25 dolárov za barel ropy predanej z Južného Sudánu.

Sudán riadi spoločný civilno-vojenský zvrchovaný riadiaci orgán, ktorý bol vytvorený v apríli 2019, len niekoľko mesiacov po zosadení dlhoročného vodcu Omara al-Bašíra.

Spolupracuje s dočasnou vládou vedenou civilným premiérom Abdullahom Hamdakom, ktorý vlani v októbri podpísal mierovú dohodu s niekoľkými povstaleckými skupinami.

Východní odporcovia sudánskej menšiny Beja však tvrdia, že dohoda s rebelmi v oblasti Darfúru, Modrého Nílu a južných štátov Cகோrdoba odsunula na vedľajšiu koľaj ich záujmy.

Predseda Zvrchovanej rady Abdel Fattah al-Burhan v nedeľu v Chartúme označil požiadavky protestujúcich za „politickú záležitosť, ktorú je potrebné riešiť politicky“.

Demonštranti zablokovali prístup do Port Sudánu a zablokovali vstup na letisko v meste a most spájajúci Kassalu s inými časťami krajiny.

Napätie po pokuse o prevrat

Napätie medzi sudánskymi vojenskými a civilnými lídrami sa v nedeľu medzitým zmiernilo po prevrate vojsk lojálnych al-Bašírovi minulý týždeň.

Obe strany nepokojnej vojensko-civilnej alternatívnej aliancie v dôsledku utorkového pokusu o prevrat obchodujú s barikádami. Civilní predstavitelia obvinili armádu z revolty, aby sa chopili moci.

V nedeľu 30. júna 1989 členovia skupiny, ktorí rozvracali režim a získavali verejné prostriedky, uviedli, že armáda stiahla svoje zabezpečenie z veliteľstva skupiny a jej 22 nehnuteľností. Najvyšší predstavitelia vyzvali verejnosť, aby bola pripravená protestovať proti stiahnutiu oficiálnych bezpečnostných údajov

„Posledná kvapka krvi“

Cieľom bolo podkopať politický a finančný aparát zvrhnutej vlády, čo kritizovali generáli zúčastňujúci sa transformácie, ktorí slúžili pod vedením al-Bašíra.

Mohammed al-Faqi Suleiman, predseda skupiny a člen najvyššej sudánskej spoločnej vojensko-zvrchovanej rady, uviedol, že jeho oficiálna bezpečnosť bola stiahnutá.

READ  Sicília zaznamenala v stredu 48,8 C s možnosťou záznamu nových teplôt v Európe

Na veľkom zhromaždení v sídle skupiny za skandovania pro – revolučných a protivojenských hesiel o vláde Suleiman vyzval ľudí, aby boli pripravení na návrat k pouličným protestom, ak to bude potrebné.

“Bránime našu vládu, našich ľudí a demokratické zmeny do poslednej kvapky krvi, a ak existuje nejaké nebezpečenstvo pre demokratické zmeny, zaplníme ulice a budeme v popredí. Je to naša zodpovednosť,” povedal. .

Sudánske združenie profesionálov, ktoré pomohlo viesť povstanie v rokoch 2018-19, ktoré viedlo k zosadeniu al-Bašíra, v nedeľňajšom vyhlásení vyzvalo na ukončenie spojenectva s armádou.

Predseda suverénnej rady al-Burhan v prejave povedal, že armáda nebude robiť sprisahanie proti zmene, ale bude kritizovať civilných politikov.

Hamdock uviedol, že „občianska demokracia nie je medzi civilistami a civilistami, ale medzi armádou alebo širokou verejnosťou a tými, ktorí chcú blokovať cestu z oboch strán“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close