Technológie

Superhot je nová technológia na dosahovanie zdrojov geotermálnej energie

Bežné geotermálne elektrárne dosahujú teploty asi 230 stupňov Celzia otvormi hlbokými dva kilometre. V niektorých oblastiach, napríklad na Islande a v blízkosti sopiek, sa prehriata hornina nachádza blízko povrchu, ale pre väčšinu sveta je sedem až 20 kilometrov pod povrchom.

Podľa diskutérov na konferencii sú obzvlášť zaujímavé veci nad 374 stupňov Celzia, kde je voda kritizovaná vodou čerpanou do skaly v štádiu podobnom pare. Táto superkritická voda môže prenášať 5-10 krát viac energie ako konvenčná horúca voda, čo je veľmi účinný zdroj energie, ak sa používa v turbínach, ktoré je možné nad zemou prevádzať na elektrickú energiu.

V niektorých častiach sveta, napríklad na Islande a v blízkosti sopiek, sa síce prehriata hornina nachádza blízko povrchu, ale pre väčšinu sveta je to sedem až 20 kilometrov.

Techniky vŕtania však ešte nie sú dokončené.

Počas zasadnutia s názvom „Prenájom svätého grálu: Hlboká a prehriata geotermálna energia“ poskytovatelia uviedli, že konvenčné vrtáky používané v ropnom a plynárenskom priemysle zlyhávajú pri extrémnych teplotách a tlakoch na dosiahnutie geotermálnych zdrojov.

K moderným vŕtačkám patria aj elektronické súčiastky, ktoré nevydržia extrémne podmienky, pričom ostatné prvky, ako napríklad podšívka a nosné materiály pre vrty, musia odolávať opakovaným tepelným cyklom alebo veľkým zmenám teploty.

Prijímajú sa však opatrenia na riešenie týchto problémov. Odborníci zaznamenali samoopraviteľný cement, ktorý recykluje na opravu akýchkoľvek zlomenín a používa najpresnejšie údaje o podmienkach podzemných hornín a najlepšie kalibračné zariadenie pre hlbšie systémy.

„Otvorený prístup k údajom a modelom, ktoré sú základom týchto pilotných projektov, je dôležitý,“ povedal Mark Ireland, lektor energetickej geológie na University of Newcastle. „Potom otvoríme veko škatule a preskúmame v nej rôzne parametre a porovnáme, ako klasifikujeme potenciálny zdroj. Čím viac sa môžeme podeliť, tým lepšie bude naše rozhodnutie.“

READ  Nová funkcia Amazonu premení vašu Echo Show na skvelý digitálny fotorámik

Za týmto účelom Írsko a ďalší zdôraznili potrebu spolupráce medzi globálnymi skupinami, ktoré skúmajú geotermálnu energiu Superhat.

Budúcnosť globálneho otepľovania

Príklad takejto skupiny Energia kvízuJeho delegáti predstavili svoj kyrotron na konferencii „Vŕtanie budúcnosti pre hlboké globálne otepľovanie“.

Quizov stroj funguje tak, že generuje energiu milimetrových vĺn, ktorá je relatívna k mikrovlnám na varenie a ktorá je pomocou vlnovodov odosielaná do hlbokých horúcich skál. Plyn, ktorý prichádza s milimetrovými vlnami, privádza odparenú horninu späť na povrch.

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Carlosa Araka sa na plytkých horninách používajú konvenčné techniky vŕtania, ktoré sa potom pre technológiu milimetrových vĺn prevádzajú na tvrdé, horúce a hlboké horniny.

Geotermálne vŕtanie kdekoľvekNa druhej strane používa silnú plynnú plazmu na rozbitie tvrdej horniny na menšie kúsky. Ich technológia je zabudovaná do bežných vŕtacích systémov a testuje sa v najmodernejšom zariadení blízko Bratislavy, kde sa v podzemí dajú reprodukovať vysoké tlaky a teploty.

Ukázal sa iný prístup Nadbytočná vedaHypersonické výbušniny vypálené pred rotujúcim bitom údajne umožňujú vŕtať tvrdým, hlbokým a vysokoteplotným horninám asi 10-krát rýchlejšie. Táto technológia – ako každá iná – sa testuje v terénnych testoch a používa sa aj v tuneloch, tuneloch a letectve.

Posledný projekt s názvom ORCHYD A podporuje ho Európska únia, organizujú ho výskumníci ARMINES / MINES-ParisTech vo Francúzsku. Zatiaľ čo sú stále vo vývoji, ich technika zahŕňa kombináciu vysokotlakového vodného lúča s rytmickým vŕtaním.

„Vidím, že bicykel klesá, je to skutočne najpravdepodobnejší spôsob vŕtania,“ povedal Suran Betty, technologický riaditeľ a predseda a zakladateľ spoločnosti Altark Energy.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close