Svet

Susedia Kene sa stávajú súpermi v atletike

Autor Meshack Keicha,

Šéf afrického úradu

Boxscore: Nairobi, Keňa – 2. augusta 2022 – Keňa bola vždy považovaná za domov bežcov na dlhé trate. Túto povesť si východoafrická krajina vyslúžila vďaka svojej dlhodobej celosvetovej dominancii v behoch na dlhé a stredné trate.

V priebehu rokov Keňa vyprodukovala mnoho skvelých športovcov, ktorí dobyli svet v pretekoch na dlhé trate.

Je domovom jedného z kenských športovcov, ktorí získali zlaté medaily na 1500 m na olympijských hrách v Mexico City v roku 1968 a na 3000 m v Mníchove v roku 1972. V Mníchove získal striebro na 1500 m a v Mexico City na 5000 m. Okrem toho je trojnásobným strieborným medailistom z hier Commonwealthu. Keino bol skutočnou dominantnou silou z Kene.

Naftali Temu je jedným z najväčších kenských športovcov. Temu je prvým zlatým olympijským medailistom Kene. Trailový športovec vyhral 10 000 m na olympijských hrách v Mexico City v roku 1968, kde skončil tretí na 5 000 m a získal bronz.

Koza Eliud Gipsoge. Kipsoj je momentálne najväčšie meno v kenskej atletike. Svoj vysoký status si vyslúžil najmä vďaka bezprecedentným úspechom v maratóne. Kipchoge je prvým mužom, ktorý zabehol celý maratón pod 2 hodiny, a je jediným atlétom, ktorý obhájil titul v olympijskom maratóne po víťazstve v Tokiu 2022, čím pridal svoje predchádzajúce víťazstvo v Riu 2016 pred štyrmi rokmi.

Medzi ďalších špičkových kenských športovcov patria Benjamin Koko, Amos Pivot, Paul Dercott, Wilson Kipketer, Julius Tsang, Munyoro Nyamau, Helen Obiri a Sally Barsozio.

Toto sú niektorí z kenských atlétov, ktorí vyzdvihli Keňu nad ostatných v behu na dlhé trate. Keňa však nesedí pekne na vrchole. Iné národy spochybňujú jeho dominanciu v behoch na dlhé trate.

READ  36 dôstojníkov zranených nepokojmi Prípad čiernych životov: „Vlna hnevu a násilia“ V zahraničí

Jednou takou krajinou, ktorá vždy hrozí, že z dlhodobého a strednodobého hľadiska zosadí Keňu z trónu, nie je nikto iný ako dlhoročný rival a sused Etiópia.

Rovnako ako Keňa, aj Etiópia sa stala atletickou veľmocou nielen v Afrike, ale aj na celom svete. Etiópia je najväčším rivalom Kene v atletike.

Kenenisa Bekele, Haile Kebrselazi, Tirunesh Dibaba, Abebi Bigila a Derard Tulu sú niektorí z atlétov z Etiópie, ktorí za posledné štyri desaťročia vždy spochybňovali dominanciu Kene v behu na dlhé trate.

Keňania vždy vnímali Etiópiu ako svojho jediného súpera v atletike, no teraz sa veci zmenili a ostatné africké krajiny začínajú dobiehať.

Jedna z týchto krajín, ďalší východoafrický sused – atlétom Ugandy sa v posledných rokoch veľmi dobre darí v pretekoch na dlhé a stredné trate.

Uganda, kedysi pokojná v atletike, už nie je. Jeho športovci kradnú šou na veľkých atletických podujatiach a popriali Keni úspech na pretekoch, ktorým v priebehu rokov dominovala Keňa.

Ohromila Keňa v pretekoch na 3000 m na atletických majstrovstvách sveta v Helsinkách v roku 2005. Po zisku ďalšieho zlata na Hrách Commonwealthu v roku 2006 sa Dorcus Inzikuru stal prvým atlétom, ktorý dostal Ugandu na svetovú atletickú mapu.

Momentálne bezsenné noci rozdáva Keni ďalší atlét z Ugandy, Joshua Sepdeki. Zlatá olympijská medailistka na 5000 m z Tokia priniesla domov aj striebornú medailu na 10 000 m.

Septeji samostatne podnietili tvrdú konkurenciu medzi dvoma východoafrickými národmi v pretekoch na dlhé trate.

Teraz sa Keňa nemusí obávať len etiópskych športovcov, ale aj Ugandy.